Wersja dla osób niedowidzących

Zadanie III. Akcja-FotoEdukacja

Z aparatem w Zamku Książ
09.07.2022

Od wielu lat Zamek Książ znajdował się w kręgu naszych zainteresowań jako miejsce przeprowadzenia warsztatów fotograficznych. Tym razem w końcu wybraliśmy się do Wałbrzycha, aby uwiecznić w obiektywie uroki tego monumentalnego kompleksu.

Warsztaty rozpoczęliśmy od… podziemi, w których dzięki pani przewodnik odkryliśmy liczne pilnie strzeżone tajemnice (w tym wskazówki dotyczące słynnego „Złotego pociągu”), a także poznaliśmy znaczenie przemierzanych przez nas komentarzy w projekcie RIESE – tym samym uzupełniając wiedzę zdobytą już podczas zwiedzania Włodarza czy Osówki. Nie zabrakło także lekcji fotografii – zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Była to kolejna próba wykorzystywania swoich aparatów przy ograniczonym świetle i stonowanych ustawieniach czułości aparatu (ISO). Mamy w planach kolejne tego typu wyzwania fotograficzne, w związku z czym wiedza ta była warta przypomnienia. Podobnie jak fakt, że istnieje ogromna różnica pomiędzy robieniem zdjęć telefonem a aparatem, co wymaga to dużo precyzji i wiedzy, ale efekt końcowy jest tego warty.

Po wyjściu na powierzchnię zabraliśmy się za zwiedzanie samego zamku, zarówno z zewnątrz jak i od środka. Fotografia architektury jest jedną z trudniejszych dziedzin fotografii, ze względu na zróżnicowany sprzęt młodych adeptów, a co za tym idzie - konieczność poprawnej korekcji obiektywów. W środku natomiast największym wyzwaniem był odpowiedni tryb pomiaru światła (gdyż zdjęcia mogły wychodzić za ciemne lub przepalone), ale też odpowiednie uchwycenie szczegółów. Dzięki wybraniu zestawów audioguide zamiast przewodnika mogliśmy jednak w swoim tempie przemierzać sale jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce, a także – co oczywiste – fotografować je. I choć nie udało nam się zwiedzić całego kompleksu Książ (co jest zachętą, by jeszcze tam powrócić), to nasze starania zaowocowały piękną galerią, którą prezentujemy poniżej.

Zadanie dofinansowano w ramach projektu „Akcja-FotoEdukacja”
ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Milicz

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA