Wersja dla osób niedowidzących

Aktywnie spełniamy marzenia

 

Projekt pn. „Aktywnie spełniamy marzenia”

 

Projekt powstał z myślą o niepełnosprawnych, którzy mają zainteresowania, jednak nie mają możliwości na ich realizację. Wybrano takie zainteresowania, które stawiają na aktywność i rozwój ruchowy a których podopieczni nigdy nie mieli okazji doświadczyć. Pozostają więc one w zakresie ich niespełnionych marzeń. Projekt pokazuje, że warto marzyć, gdyż marzenia się spełniają.

 
Projekt powstał jako odpowiedź na bardzo ubogą ofertę w powiecie milickim i okolicy na rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych, brak oferty dla niepełnosprawnych na korzystanie ze sportów wodnych oraz na obozy narciarskie,  konieczność zapobiegania bierności osób niepełnosprawnych, która jest normą w naszym regionie, a prowadzi do frustracji wywołanej swoją niepełnosprawnością i marginalizacji społecznej, niewystarczająca ilość ofert na spędzanie czasu wolnego skierowana do osób niepełnosprawnych, która prowadzi do braku aktywności fizycznej, złej kondycji psychofizycznej i pogarszania się stanu zdrowia, konieczność wsparcia niepełnosprawnych w usamodzielnianiu i byciu aktywnym członkiem społeczeństwa, konieczność wsparcia rodzin poprzez organizowanie zajęć dla ich niepełnosprawnych dzieci,  odbarczenie od codziennej opieki nad swoimi niepełnosprawnymi dziećmi poprzez ich wyjazdy poza dom z noclegiem, zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i ich rodzin
 
Bezpośrednimi celami projektu jest rozwijanie zainteresowań niepełnosprawnych, przekraczających możliwości rodziców/opiekunów; aktywne spędzanie czasu wolnego; będące niestety jeszcze nowością dla wielu niepełnosprawnych naszego regionu; udział w życiu społecznym, który jest prawem każdego człowieka; zwiększenie samodzielności dzięki wyjazdom kilkudniowym; zwiększenie świadomości i samooceny, przez danie szansy sprawdzenia się w dziedzinach będących źródłem zainteresowań; pokazanie innym niepełnosprawnym, że warto marzyć
 
Beneficjentami będą dorośli i młodzież niepełnosprawna pochodząca z terenów wiejskich oraz z małych miast. Tereny te zagrożone są brakiem perspektyw dla osób niepełnosprawnych na rozwijanie zainteresowań oraz samodzielności w codziennym życiu, sprawności i jakiejkolwiek aktywności społecznej. Chcą być sprawni na swój sposób, ale potrzebują aby nimi pokierować i pokazać drogę. Wielu z nich nie ma możliwości ani środków na rozwijanie jakichkolwiek zainteresowań. Ich rodziny pozostają same z tymi problemami, w wielu przypadkach nie wiedzą nawet do kogo zwrócić się o pomoc. W projekcie udział weźmie 20 beneficjentów.
 
Termin realizacji – 01.09.2017 – 29.02.2018
Koordynator – Anna Dzieciuchowicz
Autorzy – Justyna Musiałowska, Marzena Ratajek
Kadra – Marzena Ratajek, Justyna Musiałowska, Edyta Urbaniak, Joanna Kulińska
 
1. spotkanie organizacyjne Zapoznanie uczestników projektu oraz ich rodziców/opiekunów z istotą projektu. Przedstawienie celów oraz harmonogramu działań oraz źródła finansowania. Przedstawienie terapeutów pracujących w projekcie.
2017-09-01 2017-09-30
 
2. obóz AKTYWNI NA WODZIE - 3 dniowy obóz Przybrodzin (Jezioro Powidzkie) Położenie geograficzne nie pozwalało nam do tej pory na sprawdzenie się na szerokich wodach jezior i żeglowanie. Jedynie rzeka płynąca przez Dolinę Baryczy daje możliwość spływów kajakowych, z których korzystamy. Jednak nasi beneficjenci mają marzenia i chcą czegoś więcej. Obozy te mają na celu pokazanie, z wykwalifikowanym instruktorem, podstaw żeglarstwa. Oprócz tego korzystając z obecności wody-rowery wodne i kajaki, bo przecież jezioro to nie rzeka i nawet znane nam już spływy kajakowe wyglądają inaczej na jeziorze. w planie obozu: - pływanie jachtami z instruktorem żeglarstwa - pływanie kajakami - pływanie rowerami wodnymi - zwiedzanie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu - spacery po okolicy Wielu naszych podopiecznych lubi wodę i dużo radości i satysfakcji sprawiają im zajęcia na basenie oraz pływanie kajakami po rzece. Jest to dla nich świetna zabawa i pokazanie, że potrafią spędzać czas podobnie jak ich pełnosprawni rówieśnicy, ale też świetna terapia, dzięki której uczą się aktywnego spędzania czasu i życia w społeczeństwie. Podczas obozu chcemy rozwijać posiadane już umiejętności pływania, jednak w innych warunkach oraz poznawać nowe aktywności będące do tej pory sferą marzeń. Spędzanie czasu nad jeziorem to dla większości nowość a daje świetną okazję do aktywności ruchowej oraz usamodzielniania się i dostosowywania do życia w społeczeństwie.
2017-09-01 2017-09-30
 
3. obóz fotograficzny AKTYWNI MIŁOŚNICY PRZYRODY - 4 dniowy obóz Zakopane Wśród naszych podopiecznych są miłośnicy przyrody zainteresowani fotografią. Nie mieli oni możliwości sprawdzenia się w tej dziedzinie. A piesze wędrówki, w których brali udział odbywały się głównie po Dolinie Baryczy. Nasza okolica sprzyja miłośnikom przyrody, jednak jak ogólnie wiadomo "apetyt rośnie w miarę jedzenia..." tak więc marzeniem wielu naszych beneficjentów jest wyjazd w góry, który daje wiele możliwości na piesze wędrówki oraz na uwiecznianie piękna przyrody obiektywem aparatu. w planie obozu: zwiedzanie i piesze wędrówki z nauką i robieniem zdjęć - zwiedzanie Krakowa - zwiedzanie Zakopanego - Kasprowy Wierch - Krzeptówki - Gubałówka - Dolina Kościeliska Osoby mające zainteresowania fotograficzne oraz lubiące spacery i podziwianie przyrody będą miały doskonałą okazję do realizacji swoich zainteresowań, co wpływa na podniesienie poczucia własnej wartości. Kraków i Zakopane dają wiele możliwości na odbywanie wędrówek oraz fotografowanie ciekawych miejsc. Uczestniczy będą mieli okazje poznać nowe, niedostępne dla nich do tej pory miejsca. Poza rozwijaniem zainteresowań będą w sposób aktywny spędzać czas, co wpłynie pozytywnie na rozwój psychoruchowy. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, iż ruch w naturalnych warunkach jest dużo skuteczniejszą formą terapii od rehabilitacji w gabinecie. A przebywanie z dala od rodziców uczy samodzielności i życia w społeczeństwie.
2017-10-01 2017-11-30
 
4. obóz AKTYWNI ZIMĄ - 3 dniowy obóz Świeradów Zdrój Niepełnosprawni nie mają zbyt wiele okazji do aktywności ruchowej. Latem wygląda to trochę lepiej, gdyż spędzają trochę czasu na świeżym powietrzu. Natomiast zimą, po przyjeździe z zajęć w szkole, warsztatach terapii zajęciowej... zdecydowana większość spędza cały czas w domu, bez jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Podczas obozu chcemy pokazać jak można aktywnie spędzać czas zimą. w planie obozu: - lekcje jazdy na nartach z instruktorem narciarstwa - zwiedzanie Świeradowa Zdroju - spacery, jazda na sankach - treningi i mecze bocci Wyjazd na narty to marzenie wielu... niestety nieosiągalne dla przeciętnego naszego podopiecznego. Z tego powodu chcemy dać możliwość naszym podopiecznym sprawdzenia się w dziedzinie narciarstwa. Chcemy również pokazać, że aktywność ruchowa możliwa jest także zimą. Wobec tego w planie naszego obozu są różne aktywne formy spędzania czasu zima, a także zajęcia na sali, gdzie można spędzać czas niezależnie od pogody oraz integrować się i uspołeczniać podczas gier zespołowych. W ramach tego obozu chcemy zorganizować treningi i mecze bocci, którą nasi podopieczni już znają i bardzo lubią. Jest to dyscyplina sportowa idealna dla osób niepełnosprawnych z różnymi schorzeniami, nawet dla osób z ciężkimi zaburzeniami ruchu. Uczy współpracy i planowania oraz zdrowej rywalizacji.
2018-01-01 2018-02-28
 
5. Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu dla uczestników, ich rodzin, terapeutów. Przedstawienie prezentacji z realizacji projektu. luty 2018
 

Warsztaty "Aktywność na wodzie"
10.09.2017

We wrześniu ruszyła realizacja projektu „Aktywnie spełniamy marzenia” finansowanego ze środków Fundacji PZU. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych na aktywne spędzanie czasu wolnego w dziedzinach przekraczających możliwości rodziców czy opiekunów. Realizując ten projekt chcemy pokazać, iż warto marzyć…..

więcej »

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA