Wersja dla osób niedowidzących

Aktywnie spełniamy marzenia

 

Projekt pn. „Aktywnie spełniamy marzenia”

 

Projekt powstał z myślą o niepełnosprawnych, którzy mają zainteresowania, jednak nie mają możliwości na ich realizację. Wybrano takie zainteresowania, które stawiają na aktywność i rozwój ruchowy a których podopieczni nigdy nie mieli okazji doświadczyć. Pozostają więc one w zakresie ich niespełnionych marzeń. Projekt pokazuje, że warto marzyć, gdyż marzenia się spełniają.

 
Projekt powstał jako odpowiedź na bardzo ubogą ofertę w powiecie milickim i okolicy na rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych, brak oferty dla niepełnosprawnych na korzystanie ze sportów wodnych oraz na obozy narciarskie,  konieczność zapobiegania bierności osób niepełnosprawnych, która jest normą w naszym regionie, a prowadzi do frustracji wywołanej swoją niepełnosprawnością i marginalizacji społecznej, niewystarczająca ilość ofert na spędzanie czasu wolnego skierowana do osób niepełnosprawnych, która prowadzi do braku aktywności fizycznej, złej kondycji psychofizycznej i pogarszania się stanu zdrowia, konieczność wsparcia niepełnosprawnych w usamodzielnianiu i byciu aktywnym członkiem społeczeństwa, konieczność wsparcia rodzin poprzez organizowanie zajęć dla ich niepełnosprawnych dzieci,  odbarczenie od codziennej opieki nad swoimi niepełnosprawnymi dziećmi poprzez ich wyjazdy poza dom z noclegiem, zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i ich rodzin
 
Bezpośrednimi celami projektu jest rozwijanie zainteresowań niepełnosprawnych, przekraczających możliwości rodziców/opiekunów; aktywne spędzanie czasu wolnego; będące niestety jeszcze nowością dla wielu niepełnosprawnych naszego regionu; udział w życiu społecznym, który jest prawem każdego człowieka; zwiększenie samodzielności dzięki wyjazdom kilkudniowym; zwiększenie świadomości i samooceny, przez danie szansy sprawdzenia się w dziedzinach będących źródłem zainteresowań; pokazanie innym niepełnosprawnym, że warto marzyć
 
Beneficjentami będą dorośli i młodzież niepełnosprawna pochodząca z terenów wiejskich oraz z małych miast. Tereny te zagrożone są brakiem perspektyw dla osób niepełnosprawnych na rozwijanie zainteresowań oraz samodzielności w codziennym życiu, sprawności i jakiejkolwiek aktywności społecznej. Chcą być sprawni na swój sposób, ale potrzebują aby nimi pokierować i pokazać drogę. Wielu z nich nie ma możliwości ani środków na rozwijanie jakichkolwiek zainteresowań. Ich rodziny pozostają same z tymi problemami, w wielu przypadkach nie wiedzą nawet do kogo zwrócić się o pomoc. W projekcie udział weźmie 20 beneficjentów.
 
Termin realizacji – 01.09.2017 – 29.02.2018
Koordynator – Anna Dzieciuchowicz
Autorzy – Justyna Musiałowska, Marzena Ratajek
Kadra – Marzena Ratajek, Justyna Musiałowska, Edyta Urbaniak, Joanna Kulińska
 
1. spotkanie organizacyjne Zapoznanie uczestników projektu oraz ich rodziców/opiekunów z istotą projektu. Przedstawienie celów oraz harmonogramu działań oraz źródła finansowania. Przedstawienie terapeutów pracujących w projekcie.
2017-09-01 2017-09-30
 
2. obóz AKTYWNI NA WODZIE - 3 dniowy obóz Przybrodzin (Jezioro Powidzkie) Położenie geograficzne nie pozwalało nam do tej pory na sprawdzenie się na szerokich wodach jezior i żeglowanie. Jedynie rzeka płynąca przez Dolinę Baryczy daje możliwość spływów kajakowych, z których korzystamy. Jednak nasi beneficjenci mają marzenia i chcą czegoś więcej. Obozy te mają na celu pokazanie, z wykwalifikowanym instruktorem, podstaw żeglarstwa. Oprócz tego korzystając z obecności wody-rowery wodne i kajaki, bo przecież jezioro to nie rzeka i nawet znane nam już spływy kajakowe wyglądają inaczej na jeziorze. w planie obozu: - pływanie jachtami z instruktorem żeglarstwa - pływanie kajakami - pływanie rowerami wodnymi - zwiedzanie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu - spacery po okolicy Wielu naszych podopiecznych lubi wodę i dużo radości i satysfakcji sprawiają im zajęcia na basenie oraz pływanie kajakami po rzece. Jest to dla nich świetna zabawa i pokazanie, że potrafią spędzać czas podobnie jak ich pełnosprawni rówieśnicy, ale też świetna terapia, dzięki której uczą się aktywnego spędzania czasu i życia w społeczeństwie. Podczas obozu chcemy rozwijać posiadane już umiejętności pływania, jednak w innych warunkach oraz poznawać nowe aktywności będące do tej pory sferą marzeń. Spędzanie czasu nad jeziorem to dla większości nowość a daje świetną okazję do aktywności ruchowej oraz usamodzielniania się i dostosowywania do życia w społeczeństwie.
2017-09-01 2017-09-30
 
3. obóz fotograficzny AKTYWNI MIŁOŚNICY PRZYRODY - 4 dniowy obóz Zakopane Wśród naszych podopiecznych są miłośnicy przyrody zainteresowani fotografią. Nie mieli oni możliwości sprawdzenia się w tej dziedzinie. A piesze wędrówki, w których brali udział odbywały się głównie po Dolinie Baryczy. Nasza okolica sprzyja miłośnikom przyrody, jednak jak ogólnie wiadomo "apetyt rośnie w miarę jedzenia..." tak więc marzeniem wielu naszych beneficjentów jest wyjazd w góry, który daje wiele możliwości na piesze wędrówki oraz na uwiecznianie piękna przyrody obiektywem aparatu. w planie obozu: zwiedzanie i piesze wędrówki z nauką i robieniem zdjęć - zwiedzanie Krakowa - zwiedzanie Zakopanego - Kasprowy Wierch - Krzeptówki - Gubałówka - Dolina Kościeliska Osoby mające zainteresowania fotograficzne oraz lubiące spacery i podziwianie przyrody będą miały doskonałą okazję do realizacji swoich zainteresowań, co wpływa na podniesienie poczucia własnej wartości. Kraków i Zakopane dają wiele możliwości na odbywanie wędrówek oraz fotografowanie ciekawych miejsc. Uczestniczy będą mieli okazje poznać nowe, niedostępne dla nich do tej pory miejsca. Poza rozwijaniem zainteresowań będą w sposób aktywny spędzać czas, co wpłynie pozytywnie na rozwój psychoruchowy. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, iż ruch w naturalnych warunkach jest dużo skuteczniejszą formą terapii od rehabilitacji w gabinecie. A przebywanie z dala od rodziców uczy samodzielności i życia w społeczeństwie.
2017-10-01 2017-11-30
 
4. obóz AKTYWNI ZIMĄ - 3 dniowy obóz Świeradów Zdrój Niepełnosprawni nie mają zbyt wiele okazji do aktywności ruchowej. Latem wygląda to trochę lepiej, gdyż spędzają trochę czasu na świeżym powietrzu. Natomiast zimą, po przyjeździe z zajęć w szkole, warsztatach terapii zajęciowej... zdecydowana większość spędza cały czas w domu, bez jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Podczas obozu chcemy pokazać jak można aktywnie spędzać czas zimą. w planie obozu: - lekcje jazdy na nartach z instruktorem narciarstwa - zwiedzanie Świeradowa Zdroju - spacery, jazda na sankach - treningi i mecze bocci Wyjazd na narty to marzenie wielu... niestety nieosiągalne dla przeciętnego naszego podopiecznego. Z tego powodu chcemy dać możliwość naszym podopiecznym sprawdzenia się w dziedzinie narciarstwa. Chcemy również pokazać, że aktywność ruchowa możliwa jest także zimą. Wobec tego w planie naszego obozu są różne aktywne formy spędzania czasu zima, a także zajęcia na sali, gdzie można spędzać czas niezależnie od pogody oraz integrować się i uspołeczniać podczas gier zespołowych. W ramach tego obozu chcemy zorganizować treningi i mecze bocci, którą nasi podopieczni już znają i bardzo lubią. Jest to dyscyplina sportowa idealna dla osób niepełnosprawnych z różnymi schorzeniami, nawet dla osób z ciężkimi zaburzeniami ruchu. Uczy współpracy i planowania oraz zdrowej rywalizacji.
2018-01-01 2018-02-28
 
5. Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu dla uczestników, ich rodzin, terapeutów. Przedstawienie prezentacji z realizacji projektu. luty 2018
 

Zakończenie projektu "Aktywnie Spełniamy Marzenia"
09.02.2018

Dnia 9.02.2018r. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się zakończenie projektu „Aktywnie spełniamy marzenia” dofinansowanego ze środków Fundacji PZU. Beneficjentami tego projektu byli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego. 

więcej »


WARSZTATY „AKTYWNI ZIMĄ”
28.01.2018

Pod koniec ferii grupa podopiecznych MSPDiON wyjechała w góry. Był to ostatni wyjazd, odbywający się w ramach projektu „Aktywnie spełniamy marzenia” dofinansowanego ze środków Fundacji PZU. 

więcej »


Warsztaty fotograficzne
05.11.2017

W ramach projektu „Aktywnie spełniamy marzenia” finansowanego ze środków Fundacji PZU odbyły się warsztaty fotograficzne. Grupa niepełnosprawnych wraz z opiekunami wyjechała w tym celu na cztery dni w góry. 

więcej »


Warsztaty "Aktywność na wodzie"
10.09.2017

We wrześniu ruszyła realizacja projektu „Aktywnie spełniamy marzenia” finansowanego ze środków Fundacji PZU. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych na aktywne spędzanie czasu wolnego w dziedzinach przekraczających możliwości rodziców czy opiekunów. Realizując ten projekt chcemy pokazać, iż warto marzyć…..

więcej »

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA