Wersja dla osób niedowidzących

Nasza Dolina Baryczy

        Projekt jest kompleksowym programem aktywizacji mieszkańców Doliny Baryczy do organizacji różnorakich przedsięwzięć turystycznych promujących region. Przedsięwzięcie służy również edukacji ekologicznej i promocji zrównoważonego korzystania z zasobów natury. Głównym celem projektu jest pobudzenie aktywności mieszkańców Doliny Baryczy do działań natury ekologiczno-edukacyjno-promocyjnej na rzecz swojej małej ojczyzny. Projekt ma przeciwdziałać bierności, marginalizacji społecznej i wszelkich jej niekorzystnych następstw.

       W przedsięwzięciu uczestniczą osoby z niepełnosprawnością związane z MSPDiON (dzieci, młodzież i dorośli), niepełnosprawni i zdrowi uczniowie lokalnych szkół masowych oraz miłośnicy lokalnej przyrody. Program jest tak skonstruowany, by dać lokalnej społeczności narzędzia do pracy na rzecz regionu i zaopatrzyć ją w niezbędną wiedzę dotyczącą regionu oraz kwestii wspierania przyrody i Doliny Baryczy jako regionu turystycznego. Projekt ma charakter szeregu przedsięwzięć, w ramach których beneficjenci przemierzają szlaki Doliny Baryczy korzystając z różnych form turystycznych (wycieczki bryczką, spływy kajakowe, wycieczki piesze). Nie są to jednak wycieczki wyłącznie w celach turystyczno-krajoznawczych. Każda z nich łączy się z akcją sprzątania odwiedzanych miejsc oraz zdobywaniem wiedzy dotyczącej przyrody. Przewidziano też organizację służących pogłębianiu edukacji ekologicznej tzw. zielonych lekcji, w ramach których uczniowie i przedszkolaki spotykają się z lokalnymi przyrodnikami i edukatorami. Zielone lekcje pomyślane są jako zajęcia edukacyjne wplecione w programy edukacyjne i edukacyjno-terapeutyczne. Zaplanowany jest też udział w szeroko zakrojonych akcjach społecznych – „Sadzimy Dęby w Dolinie Baryczy”,  „Czysta Barycz”, oraz inicjowanie podobnych akcji na nieco mniejszą skalę. Projekt ma więc służyć aktywizacji mieszkańców Doliny Baryczy, samej Dolinie jako regionowi o dużym ale wciąż niedocenianym potencjale turystycznym, integracji społecznej, integracji międzypokoleniowej, przełamywaniu niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności, ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Twórcy liczą, że projekt pozwoli uruchomić potencjał lokalnej społeczności w większym stopniu. Działania są tak zaplanowane by łączyć przyjemne z pożytecznym na zasadzie przyroda nam – my przyrodzie. Np. pływamy kajakami – sprzątamy rzekę, podglądamy zwierzęta – dokarmiamy je, itd. Niezwykle istotnym elementem projektu jest zaangażowanie uczniów oraz przedszkolaków.

       Twórcy projektu traktują to jako pracę u podstaw, bo właśnie w najmłodszych najłatwiej zaszczepić idee, którym ma służyć projekt, czyli szacunek do przyrody, drugiego człowieka, prawidłowy nieskażony stereotypami stosunek wobec niepełnosprawności, umiejętność podejmowania współpracy w szczytnym celu. Właśnie wśród najmłodszych najłatwiej wychować liderów, którzy w przyszłości podejmą tego typu inicjatywy. 

RODZAJ ZADANIA PUBLICZNEGO: Aktywne społeczeństwo

NAZWA KIERUNKU DZIAŁANIA: Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych

AUTORZY: Paulina Słowińska i Grzegorz Wirchniański

KOORDYNATOR: Grzegorz Wirchniański

CZAS TRWANIA: 01.04.2015 – 30.11.2015

Spacer nową ścieżką
25.10.2015

25 października zorganizowaliśmy wycieczkę śladami złotej polskiej jesieni. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję „przetestować” fragment nowej ścieżki przyrodniczej biegnącej wokół stawu Grabownica.

więcej »


Kolejne dęby posadzone
17.10.2015

Drzew nigdy za wiele, wychodząc z tego założenia rozpoczęliśmy kolejny sezon akcji „Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy”. Tym nasza aleja biegnąca wzdłuż Rybnicy wzbogaciła się o 20 młodych dąbków.

więcej »


Akcja "CZYSTA BARYCZ"
17.09.2015

17 września wzięliśmy udział w 9. edycji akcji „Czysta Barycz”. W koordynowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” akcji wzięli udział przedstawiciele lokalnych szkół i organizacji działających na rzecz lokalnej przyrody.

więcej »


Wycieczka piesza
06.09.2015

W pierwszą niedzielę września, mimo bardzo niekorzystnej aury  zorganizowaliśmy wycieczkę pieszą. Deszcz, wiatr i ziąb spowodowały, że na spacer po szlakach Doliny Baryczy zdecydowali się tylko najwytrwalsi.

więcej »


Spływ kajakowy
29.08.2015

29 sierpnia zorganizowaliśmy kolejny spływ kajakowy rzeką Barycz. Przedsięwzięcie miało wyjątkowy charakter ponieważ zabraliśmy na pokład siatkarza reprezentacji Polski Damiana Wojtaszka i jego żonę Kingę. Nasi goście przyznali, że dotychczas tylko raz płynęli Baryczą… i zmokli. Z nami też zmokli, ale tylko trochę. 

więcej »


Sprzątanie szlaku turystycznego
23.08.2015

Najmłodszych do wspierania przyrody najlepiej zachęcić poprzez zastosowanie zasady pozytywnych skojarzeń. Tak właśnie zrobiliśmy organizując 23 sierpnia akcję sprzątania lasu. Uczestnicy naszego przedsięwzięcia prócz wysprzątania fragmentu szlaku pieszego… bawili się w najlepsze.

więcej »


Wycieczka bryczką
18.07.2015

Wakacje wakacjami, ale aktywnym trzeba być cały rok. Świetnym sposobem na uniknięcie wakacyjnej nudy i lenistwa jest bryczka. 18 lipca ruszyliśmy więc bryczkami na szlaki Doliny Baryczy. 

więcej »


Spływ kajakowy
04.07.2015

4 lipca zorganizowaliśmy spływ kajakowy rzeką Barycz. Było tak upalnie, że płynąc szukaliśmy cienia, a niektórzy schładzali się w toni Baryczy. 

więcej »


Spływ kajakowy
29.06.2015

         Sobotnia aura niespecjalnie zachęcała do organizacji spływu kajakowego. Ciemne chmury, straszący co chwilę deszcz i momentami silny wiatr niejednego skutecznie odpędziłyby od rzeki. No ale nie nas, w końcu tym razem w spływie uczestniczyć mieli zawodnicy „Piłkarskiego Trybu Życia” czyli twardzi faceci, których żadna aura nie byłaby w stanie przestraszyć.  I nie przestraszyła, wystartowaliśmy z przystani kajakowej w okolicach Potaszni. Deszcz spadł niemal od razu, ale widząc, że nas nie robi na nas wrażenia po chwili przestał i już nie odważył się padać. A my spacerowym tempem mijaliśmy kolejno Jaz Gądkowice, Lelików, i Białą Tamę, przy której zrobiliśmy zwyczajową przerwę na regenerację. Następnie ruszyliśmy w kierunku Nowego Grodziska, gdzie plenerowym posiłkiem zakończyliśmy spływ. 

więcej »


Sprzątanie szlaku turystycznego
26.06.2015

26 uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej brali udział w zielonych lekcjach. W trakcie zajęć wysprzątano grabownicką Wieżę Ptaków Niebieskich i jej okolicę.

więcej »

1 2 »
Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA