Wersja dla osób niedowidzących

Opieka wytchnieniowa

 

                                                                                               

Projekt pn. „Opieka wytchnieniowa”

Założeniem projektu jest kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych, poprzez zapewnienie im usług opiekuna/asystenta. Wsparcie to odbywać się będzie poprzez organizację pobytów osób z niepełnosprawnością poza domem, bez obecności rodziców w tzw. "pokoju wytchnień" – pomieszczeniu o wysokim standardzie, przeznaczonym i w pełni dostosowanym do potrzeb osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (w tym osób leżących), spełniającym niezbędne wymogi sanitarne, gdzie przebywać będą pod opieką doświadczonych opiekunów. Zakres jak i częstotliwość pobytów w stosunku do poszczególnych osób niepełnosprawnych będzie określany indywidualnie. W trakcie pobytu osoba niepełnosprawna może przebywać w pokoju wytchnień od kilku do kilkudziesięciu godzin, w zależności od potrzeb.

Projekt dotyczy aktywizacji rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych osób z głębszymi niepełnosprawnościami (m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, z zespołem Downa, zespołem Retta) oraz z nieprawidłowym stanem zdrowia, z zachowaniami trudnymi (agresja, autoagresja, niedowidzący, niedosłyszący).

Zadanie realizowane będzie w Krośnicach w mieszkaniu treningowym, w którym znajduje się „pokój wytchnień”.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

ZADANIE: Świadczenie usług wspierających, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób niepełnosprawnych, w szczególności usług asystencji osobistej.  

 

AUTORZY: Joanna Broniecka, Urszula Gaj, Marta Kiszczak

CZAS TRWANIA: 15.04.2019 – 31.12.2019

 

Formularz zgłoszeniowy

dostępny w biurze MSPDiON, bądź na stronie internetowej poniżej:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Tomasza
20.12.2019

Pan Tomasz jest osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia. Jego zapał i energia zaraża innych uczestników. Jako ogromny fan szybkich samochodów, wspólnie z mieszkańcami wyjeżdża na coroczne pokazy amerykańskich samochodów, uwielbia także oglądać wyścigi F1 w telewizji. Tomasz to prawdziwa dusza towarzystwa, chętna do wspólnej zabawy tanecznej podczas co tygodniowych prób zespołu „Raj Story”. Chętnie spaceruje po przepięknej okolicy w Krośnicach, robiąc zakupy w lokalnych sklepach. Po całym dniu pan Tomasz uwielbia odpocząć w wygodnym fotelu w salonie.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pani Renaty
19.12.2019

Pani Renata Marciniak już od jakiegoś czasu jest bywalcem w pokoju wytchnień. Bardzo lubi zajęcia kulinarne oraz prace manualne. Wymusza tym samym ciągle wymyślanie zajęć przez terapeutów, ponieważ Renata nie lubi nudy. Jest duszą towarzystwa lubi muzykę i tańce chociaż ma też swój tajemniczy świat do którego czasami ucieka myślami.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pani Kariny
18.12.2019

Kolejnym bohaterem artykułu poświęconego Opiece Wytchnieniowej będzie pani Karina, która z Pokoju Wytchnień korzysta od niedawna, ale mimo to bardzo lubi spędzać tam czas. Interesują ją spacery po okolicy i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Karina lubi dłużej pospać w dni wolne od szkoły i jest typowym leniuszkiem. Kiedy się złości, humor poprawia jej słuchanie ulubionych piosenek na komputerze, wtedy jest wyciszona i bardzo skupiona. Karina jest bardzo pogodną i uśmiechniętą osobą ale jak każda kobieta potrafi też pokazać przysłowiowy pazur.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Mateusza
17.12.2019

Kolejnym uczestnikiem Pokoju Wytchnień, o którym piszemy, jest Pan Mateusz. Jest on sympatycznym dżentelmenem lubiącym obecność pań. Gdy ma wybierać z kim chce jechać zawsze zdecyduje się na jedną z nich. Lubi wyjścia na zwiedzanie okolicy, jest wtedy zainteresowany otoczeniem. Mateusz lubi też posłuchać dobrej muzyki. Radość sprawia mu robienie małych dowcipów. Nie pogardzi dobrym jedzeniem i smakołykami. Zawsze w dobrym humorze i uśmiechem. Nawet gdy stara się być poważny to mały gest powoduje że wybucha śmiechem.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pani Agnieszki
16.12.2019

Dzisiejszym bohaterem artykułu o Opiece Wytchnieniowej jest Pani Agnieszka. Gdy była w Pokoju Wytchnień pierwszy raz, rodzice zdecydowali się i zaufali opiekunom, choć nie było dla nich to łatwe, po raz pierwszy spędzić noc bez swojego dziecka. Pani Agnieszka lubi przebywać w towarzystwie znanych jej osób, czuje się wtedy bardzo bezpiecznie. Komunikuje się w sposób niewerbalny, za pomocą dźwięków i pisków. Potrafi wskazać co chciałaby zjeść.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Macieja
09.12.2019

Wracamy z cotygodniowym cyklem o uczestnikach Pokoju Wytchnień. Pan Maciej na Pokój Wytchnień początkowo przyjeżdżał tylko na kilka godzin dziennie. Po okresie aklimatyzacji spodobało mu się tak bardzo, że zaczął nas odwiedzać na dłużej. Maciej jest osobą bardzo pogodną i zaraża nas swoim łagodnym usposobieniem. Bardzo lubi spacery po okolicy i wieczory z serialami. Pomaga opiekunom we wszystkich zajęciach związanych z obecnością na pokoju.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Norberta
02.12.2019

Dziś przedstawiamy historię kolejnego uczestnika Pokoju Wytchnień. Jest nim pan Norbert, czyli bardzo sympatycznym człowiek, który pracuje w Pokoju Wytchnień według swojego planu dnia.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Bartosza
25.11.2019

Kolejnym bohaterem artykułu o uczestnikach Pokoju Wytchnień będzie pan Bartosz. Jest to uparty młody człowiek, który lubi postawić na swoim i jest wytrwały w dążeniu do celu. Swój wolny czas lubi spędzać na stymulacji zapachami. Bartek często spaceruje po znanej mu okolicy, lubi długie marsze i wysiłek fizyczny. Gry w piłkę też sprawiają mu przyjemność, podobnie jak zajęcia na basenie. Pełny energii i zapału podchodzi do tematu gotowania ponieważ jest ogromnym smakoszem wszelakich potraw. Nic co nowe nie stanowi dla niego przeszkody, gdyż z łatwością je pokonuje.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pani Anny
18.11.2019

Przed Państwem historia kolejnego uczestnika Pokoju Wytchnień. Tym razem przybliżymy sylwetkę pani Ani, która z opieki wytchnieniowej korzysta od 2 lat. Wyjeżdża tam wspólnie z bratem Mariuszem. Ta bratnia dusza pozwala, że czuje się ona tam jak w domu.

więcej »


Jak wygląda życie w Pokoju Wytchnień? - historia Pana Piotra
04.11.2019

Bohaterem kolejnej opowieści z Pokoju Wytchnień jest pan Piotr. Korzysta z opieki wytchnieniowej od 2 lat. Pan Piotr jest osobą energiczną i żywiołową lubiąca kontakt z innymi osobami. Zawsze uśmiechnięty i chętny do rozmowy. Uwielbia aktywność na świeżym powietrzu, pomaga w pracach porządkowych wokół budynków.

więcej »

1 2 »
Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA