Wersja dla osób niedowidzących

Sale i Pracownie

W Warsztacie Terapii Zajęciowej znajdują się następujące sale i pracownie:

1. Plastyczna

Zajęcia w pracowni plastycznej, prowadzonej przez Monikę Krynicka, polegają na formowaniu i lepieniu w glinie. Wpływają one na rozwój sprawności manualnej, wyzwalają zainteresowania artystyczne oraz poruszają wyobraźnię. Poza tym lepienie w glinie uczy zachowania proporcji oraz perspektywy. W tej pracowni często brudzimy się i myjemy, najbardziej przy tworzeniu naczyń i gliny w formach gipsowych.

2. Porządkowa

 Pracownia ta wydaje się być podstawową pracownią Warsztatów. W zajęciach udział biorą następujący uczestnicy WTZ: Małgorzata Darowska, Anna Kuśnierz, Daria Kecher, Malwina Granic oraz Małgorzata Siwiec. To tutaj pod czujnym okiem Anny Folmer uczą się podstawowych czynności związanych z codziennymi obowiązkami domowymi. Uczestnicy nabywają umiejętności utrzymywania porządku. Podopieczni tej pracowni są uczestnikami  projektu "Na etacie".

3. Komputerowa

 Pracownia, prowadzona przez Natalie Krenz, pozwala na doskonalenie swoich umiejętności. Uczestnicy uczą się tutaj nie tylko obsługi systemu, ale i wykorzystywania zaawansowanych aplikacji do obróbki grafiki oraz wykorzystania różnego rodzaju prezentacji multimedialnych.

4. Krawiecka

Pracownia krawiecka prowadzona jest przez Krystynę Sawczyszyn. Powstają w niej prawdziwe cuda. Realizowane są tutaj wszelkie pomysły związane z artoterapią, a przy okazji powstają małe dzieła sztuki. W pracowni trwa nauka obsługi maszyny do szycia, żelazka, zapoznania się z różnorakimi ściegami, szydełkowanie, haftowanie, wykonywanie ozdób świątecznych.

 

5. Ogrodnicza

 Zajęcia w pracowni ogrodniczej, prowadzone przez Annę Tósz, polegają na dbaniu o rośliny, uczeniu się podlewania, przesadzania, poznawaniu zasad dotyczących uprawy i pielęgnacji roślin pokojowych (rozsadzanie, nawożenie, mycie i nawilżanie liści), poznawaniu roślin zielonych naszego środowiska, drzew i krzewów.

6. Artystyczna

To tu pod okiem Katarzyny Łaskarzewskiej powstają kolorowe witraże. Obcowanie ze sztuką oraz przebywanie w świecie piękna pozwala na wprowadzenie pozytywnych emocji wśród uczestników. Wpływa również korzystnie na wzrost samooceny, a także pozwala poznać wartość pracy i umiejętności współdziałania w grupie.

 

7. Rehabilitacyjna

Niepełnosprawności musi towarzyszyć rehabilitacja fizyczna, która odbywa się codziennie pod okiem rehabilitantki Marzeny Ratajek i masażystki Magdaleny Kaczorowskiej. Z zajęć rehabilitacyjnych mogą korzystać wszyscy uczestnicy WTZ i POW po uprzedniej wizycie u lekarza ortopedy, który kwalifikuje do tego typu zajęć oraz zleca odpowiednie zabiegi. Ilość zajęć w tygodniu oraz ich czas są ustalane indywidualnie przez rehabilitanta. Odbywają się one grupowo lub indywidualnie.

8. Społeczna

Rehabilitacja społeczna kształtuje umiejętności pełnej i równoprawnej partypacji w życiu społecznym, efektywnym i satysfakcjonującym funkcjonowaniu w normach życiowych. Także rozwija postawy i predyspozycje każdego z uczestników. Terapia prowadzona przez Annę Dudę zmierza do poprawy funkcjonowania uczestników we wszystkich sferach życia potrzebnych do samodzielnego egzystowania.  W tym celu prowadzone są treningi podstawowych umiejętności prowadzenia rozmów oraz treningu ekonomicznym, czyli nauce samodzielnego dokonywania podstawowych zakupów. Zajęcia mają na celu przygotowanie osoby niepełnosprawnej do życia w otwartym środowisku, do radzenia sobie w normalnych sytuacjach życia codziennego.

9. Stolarnia

Zajęcia prowadzone przez Macieja Selwata mają na celu nabywanie fachowch umiejętności przygotowujących poniekąd do pracy zawodowej. Tutaj z kawałka listewki, deseczki, patyczka powstają różnego rodzaju dekoracje z drewna, ze sklejki powstają zwierzęta. Wszystko wykrawane jest z dużo dokładnością, aż „wióry lecą”. Uczestnicy uczą się wykorzystać wyroby z drewna i półfabrykatów. Pracownia ta stworzona jest przede wszystkim po to, by poprawić osobom niepełnosprawnym funkcje manualne. Praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności pozwala uczestnikom na dokonywanie różnych drobnych napraw na terenie WTZ. W ramach prowadzonej terapii zajęciowej uczestnicy mają okazje zapoznać się z różnymi maszynami, urządzeniami i narzędziami stolarskimi, takimi jak: opalarka, piła ręczna, młotek, dłuto, czy wyrzynarka.

 

 

 

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA