Wersja dla osób niedowidzących

Historia

Placówki      Historia      Zarząd Stowarzyszenia      Statuty      Sprawozdania

Wyróżnienia i nagrody     Filmy o nas     Przetargi, dofinansowania     Zotań członkiem     Referencje

2022

Wizyta w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu. Delegacja Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych uczestniczyła tam w niezwykle ważnym spotkaniu, którego efektem było przekazanie nam terenów, które przysłużą się m.in. do wybudowania mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami.

Wymiana windy w budynku Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego. Główna siedziba MSPDiON została wzbogacona o nową platformę pionową do transportu osób niepełnosprawnych, która zastąpiła stary, zużyty model. Realizacja inwestycji pomaga uczniom jak i pracownikom z barierami samodzielnie i bez przeszkód dotrzeć na górne kondygnacje. Mamy nadzieję, że będzie służyć jak najdłużej!

Rozpoczęcie realizacji innowacyjnego projektu "Stawiamy na bezpieczeństwo. Dbamy z PZU o zdrowie i życie mieszkańców Milicza" dofinansowanego ze środków prewencyjnych PZU SA. Projekt został zrealizowany poprzez zakup dwóch publicznie dostępnych defibrylatorów AED wraz z pełnym wyposażeniem, które zostały zamieszczone w naszych placówkach, a informacja o nich jest dostępna dla wszystkich, m.in. za sprawą aplikacji "Staying Alive". Odbyły się także trzy szkolenia dla pracowników lokalnych placówek oraz zwycięzców konkursu, który został zorganizowany na Facebooku. To wszystko zaowocowało zwiększeniem świadomości na temat istoty pierwszej pomocy i być może kiedyś uratuje komuś życie…

Wykupienie budynku w Krośnicach. Po podjęciu przez radnych Powiatu Milickiego decyzji o udzieleniu nam bonifikaty na wykup użytkowanego przez nas od lat poszpitalnego budynku w Krośnicach, nieruchomość ta stała się własnością Stowarzyszenia! Po tym, jak Sławomir Strzelecki - Starosta Milicki, Halina Góra - Wicestarosta Milicki, Alicja Szatkowska – Prezes MSPDiON i Iwona Górnicka – Wiceprezes MSPDiON złożyli podpisy na dokumentach, mogliśmy już bez przeszkód przystąpić do remontu zniszczonej zewnętrznej części budynku oraz osuszania i wzmacniania piwnic oraz fundamentów obiektu, w którym osoby z niepełnosprawnościami realizują obowiązek szkolny oraz korzystają z opieki wytchnieniowej i mieszkalnictwa treningowego.

Organizacja koncertu „Rock charytatywnie”. Była to jubileuszowa, 10 edycja koncertów Charytatywnych organizowanych przez MSPDiON, ale pierwsza „w iście rockowym stylu”. Po raz pierwszy także mieliśmy przyjemność gościć aż trzy zespoły. Na scenie auli I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu wystąpili: młody, milicko-wrocławski zespół Nowomowa, Pan Przecinek & Zespół Depresyjny, czyli krotoszyńska kapela z milickim akcentem oraz gwiazdy wieczoru: jedyny w Polsce pięcioosobowy Kwartet ProForma, czyli założony w Poznaniu zespół znany m.in. ze współpracy z Kazikiem Staszewskim czy też płyty z polskimi interpretacjami utworów Leonarda Cohena. Koncertowi towarzyszyły także licytacje, a celem zbiórki był remont niedawno wykupionego budynku w Krośnicach.

Powrót do organizacji pikników rodzinnych po „pandemicznej” przerwie. Na dziedzińcu Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego odbyła się integracyjna impreza, w której udział wzięli uczestnicy działań realizowanych przez MSPDiON, jak i zwykli mieszkańcy Milicza. Zabawa jak zawsze była przednia!

Wizyta z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mieliśmy przyjemność gościć w swoich progach panią Dorotę Habich – Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Programowych oraz pana Mirosława Izdebskiego – Dyrektora Departamentu ds. Polityki Regionalnej. Uczestnicy spotkania poświęcili nam cały dzień, odwiedzając wszystkie nasze placówki, za co serdecznie dziękujemy.

Zakup nowego samochodu. W skład naszej floty pojazdów wszedł 20-osobowy autobus marki Man. Jest on świetnie dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych – w swoim wyposażeniu posiada windę, mocowanie wózków w szynach, elektrycznie sterowany stopień ułatwiający wsiadanie czy płaską podłogę pozbawioną progów, co daje ogromne możliwości konfiguracji.

Awans naszych piłkarzy do reprezentacji Dolnego Śląska. W ramach współpracy z Fundacją "Pomaluj mi Świat" wybrani zawodnicy naszego zespołu "Piłkarski Tryb Życia" weszli do składu Sekcji Bez Barier WKS Śląsk Futsal Wrocław, która składa się z najlepszych piłkarzy z niepełnosprawnościami z naszego województwa. Dzięki temu mieli oni okazję uczestniczyć w Ekstraklasie Futsalu Bez Barier.

Przeprowadzka działu administracji MSPDiON do nowej siedziby. W związku z potrzebą utworzenia nowych sal do terapii indywidualnej i grupowej w głównej siedzibie Stowarzyszenia – budynku DOR-W przy ul. Kopernika 20, organizacja musiała poszukać nowego miejsca dla pracowników administracyjnych. Wybór padł na obiekt znajdujący się przy ul. Kopernika 8, czyli część hotelowa znanego wszystkim Miliczanom dawnego Widmaru. Przeprowadzka, a także remonty przeprowadzone w DOR-W pozwoliły na przyjęcie kolejnych osób z niepełnosprawnościami na nowy rok szkolny.

Wrzesień upłynął pod znakiem piłkarskich emocji. Najpierw, byliśmy współorganizatorem turnieju o Puchar Alei Gwiazd Piłki Nożnej, w którym oprócz naszej drużyny „Piłkarski tryb życia” rywalizowały zespoły z Oławy, Trzebnicy i Dobroszyc. Potem trening naszej ekipy odwiedził bramkarz Śląska Wrocław – Józef Burta, który przeprowadził trening z milickimi golkiperami. Zwieńczeniem piłkarskiego września był wyjazd do Warszawy, gdzie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Alei Gwiazd Piłki Nożnej, a co za tym idzie – spotkać się i zamienić słowo z idolami – Robertem Lewandowskim, Łukaszem Piszczkiem i Jerzym Dudkiem.

Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Członków MSPDiON wybrano nowy zarząd. Prezesem pozostała oczywiście Alicja Szatkowska, wiceprezesami zostali Agnieszka Szatkowska-Paterek i Wojciech Biernat, sekretarzem Mirosława Gapik, skarbnikiem Urszula Gaj, natomiast członkami zarządu Iwona Górnicka i Anna Tarczyńska.

Uczestnictwo w Święcie Lasów Milickich. Z uwagi na wieloletnią owocną współpracę z organizatorem imprezy – Nadleśnictwem Milicz, nie mogło nas zabraknąć na takim wydarzeniu. Nasza rola nie ograniczyła się jednak tylko do uczestnictwa – na scenie wystąpił zespół Raj Story, były także prowadzone licytacje oraz zbiórka do puszek na rzecz naszej organizacji. Pozwoliło nam to uzbierać środki, które zostały przeznaczone na doposażenie gabinetów terapeutycznych dla maluszków z Milickiego Centrum Wsparcia Capitol.

Sukces pani Krystyny Sadek. Nasza nauczycielka została nagrodzona w konkursie Nauczyciel Jutr@ za swój dorobek w pracy z uczniami ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem z wykorzystaniem wysokiej technologii.

Nowe meble dla stowarzyszenia. W ramach akcji "Sprzęt dla NGO - meble" mieliśmy możliwość uposażenia nie tylko działu administracji, ale też placówek terapeutycznych, które otrzymały m.in. fotele, krzesła, biurka czy regały roletowane. Współpraca z Fundacją Umbrella i Centrum Sektor 3 oraz Hewlett Packard Enterprise pozwoliła rozwiązać problem umeblowania pomieszczeń w nowej siedzibie administracji, a także podwyższyć standard funkcjonowania gabinetów terapeutycznych.

Rozpoczęcie pełnienia funkcji WOKRO w Powiecie Milickim. W ramach porozumienia ze Starostwem Powiatowym w Miliczu rozpoczęliśmy realizację zadania publicznego pod tytułem „Pełnienie funkcji Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego” w ramach rządowego programu „Za życiem”. Dzięki temu w latach 2022 – 2026 będziemy zapewniać interdyscyplinarną, specjalistycznej opiekę rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi lub zagrożonymi niepełnosprawnością.

Sukces zespołu Raj Story. Rok 2022 był bardzo owocny dla naszego stowarzyszeniowego bandu, a jego doskonałym podsumowaniem był sukces, jaki odniósł on podczas XI Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”, który odbył się w Bydgoszczy. Raj Story zdobyło wyróżnienie w kategorii muzyka, a uzasadnienie było następujące: „Zespół zaprezentował wysoki poziom wykonawczy. W skład zespołu wchodzili uczestnicy grający na instrumentach perkusyjnych i melodycznych. Wykonali pewne aranże wzbogacone inwencją własną, a także pozytywną energią”.

2021

Rozpoczęcie realizacji innowacyjnych projektów: „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” i "Sięgnij po wsparcie!". Pierwszy z nich, dofinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego, których dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, miał na celu zapewnić profesjonalną opiekę dzieciom do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności wymagającym stałej opieki osób drugich. Ich opiekunowie dostają wtedy chwilę tytułowego wytchnienia na realizację podstawowych ludzkich potrzeb. Drugi natomiast, dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umożliwił przeciwdziałanie negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię koronawirusa poprzez zapewnienie wsparcia psychologicznego osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom/opiekunom.

Kontynuacja formatu Q&A, czyli programu, w trakcie którego internauci mogą na żywo zadawać pytania gościom i uzyskać odpowiedzi. Tym razem gościem był gospodarz naszej organizacji – Alicja Szatkowska, która podsumowała miniony rok, w tym prowadzoną przez nas w internecie kampanię Akcja Licytacja.

Inauguracja nowego, cyklicznego wydawnictwa prowadzonego przez naszych pracowników – Kwartalnika Ośrodka Wczesnej Interwencji. Każdy numer, oprócz aktualności z życia Stowarzyszenia, zawiera także przedstawienie jednego z pracowników Ośrodka Wczesnej Interwencji, co pozwala bliżej ich poznać, ale też informacje o prowadzonych terapiach i praktyczne porady dla młodych rodziców.

Kolejne przedstawienia w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Tym razem przygotowali oni specjalny, walentynkowy recital pt. „Miłość bez granic” zawierający sporo zachwytów, wzruszeń, uśmiechów i radości.

Start nowego projektu skierowanego do milickich seniorów - „W zdrowym ciele zdrowy duch – Działamy dla osób 60+” dofinansowanego ze środków Gminy Milicz. Pozwolił on na poprawę stanu psychofizycznego uczestników poprzez udział w zajęciach grupowych: z gimnastyki z fizjoterapeutą oraz z nordic walkingu z instruktorem.

Rozpoczęcie realizacji kolejnego innowacyjnego projektu - programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dofinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, których dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem było zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami asystenta, który odciążał rodziców, opiekunów czy partnerów i wspomagał je  w codziennych czynnościach.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa i akcji "Na niebiesko dla autyzmu". W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa odbyło się to poprzez zorganizowanie kampanii w internecie – w przypadku pierwszego dnia dla uczniów Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego przygotowano sesję zdjęciową, która miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne. W drugiej z akcji uczestniczyli wszyscy chętni, a odbywało się to poprzez wysłanie nam zdjęcia „na niebiesko”, które zostały wykorzystane w specjalnie stworzonej galerii.

Powrót nauczania zdalnego. Ze względu na znaczący wzrost liczby zachorowań na COVID-19 placówki Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego zostały zamknięte. Wiązało się to z koniecznością przywrócenia zajęć realizowanych za pośrednictwem internetu. Na szczęście zarówno nauczyciele, jak i uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie, kontynuując swoją ścieżkę na drodze edukacji.

Organizacja „Wiosennego pokazu mody” z okazji dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z uwagi na brak możliwości organizacji Happeningu ulicami miasta, uczniowie z grup Zajęć Rewalidacyjno-Wychowawczych wymyślili inny sposób na celebrację tego dnia i przygotowali wiosenne kreacje z którymi wystąpili na pokazie. Następnie odbyła się zabawa taneczna.

Start kolejnego nowatorskiego projektu „Rodzina w centrum” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Miał on na celu zapewnienie rodzicom osób z niepełnosprawnością wiedzy na temat przysługujących im uprawnień, dostępnych usług, specjalistycznej opieki medycznej, możliwości uzyskania dofinansowania do specjalistycznego oprzyrządowania, rodzaju sprzętów rehabilitacyjnych dostosowanych do potrzeb osoby z niepełnosprawnością oraz pomocy i wsparcia prawnego.

Oficjalne przekazanie lokalu pod Milickie Centrum Wsparcia Capitol. Pani Edyta Defratyka wraz z Tomaszem Wnukiem z firmy Deftrans zrobili nam piękny prezent na Dziecka i podpisali protokół zdawczo-odbiorczy lokalu przy ul. Kościuszki 9 w Miliczu, w którym dawniej znajdowało się kino, również pod nazwą Capitol. Do otwarcia oficjalnego otwarcia zostały już tylko ostatnie prace techniczne i informatyczne…

Stworzenie Strefy Relaksu na terenie Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego. Z inicjatywy pań dyrektor z naszego ośrodka, w specjalnie wyznaczonym, zacisznym miejscu powstała przestrzeń dla przedszkolaków i uczniów szkoły, którzy mogą tam wypocząć, wyzwolić kreatywność, docenić piękno przyrody, pobawić się, ale też popracować. Strefa relaksu zapewnia im nie tylko piękne walory estetyczne, ale i świetne dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wyjazdowe zajęcia dla starszych i młodszych. Jak w każde wakacje, tak i w tym roku zapewniliśmy dla osób z niepełnosprawnościami wyjazdowe warsztaty w pięknych, nadmorskich kurortach. Dwa z nich odbyły się w ramach projektu „Lepsze jutro” dofinansowanego ze środków PFRON i skierowane były do naszych najmłodszych, którzy wraz z rodzeństwem i rodzicami spędzili owocny tydzień w Mrzeżynie. Uczestnikami kolejnego warsztatu pn. „Wsparcie i Rozwój” w ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Od zależności ku samodzielności" były natomiast nieco starsze dzieci oraz młodzież. Oni z kolei korzystali z uroków miejscowości Darłówko.

Uroczyste otwarcie Milickiego Centrum Wsparcia Capitol. Nowa placówka stanęła w miejscu dawnego kina znanego wszystkim miliczanom i „odziedziczyła” po nim budzącą same pozytywne skojarzenia nazwę. Jest to miejsce skierowane przede wszystkim do najmłodszych dzieci z niepełnosprawnościami, które są tam kompleksowo diagnozowane i uczestniczą w zajęciach terapeutycznych z wykorzystaniem nowatorskiego sprzętu. Ceremonia otwarcia z udziałem m.in. Mateusza Morawieckiego - Premiera Rzeczpospolitej Polskiej, Pawła Wdówika – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Edyty Defratyki – właścicielki budynku i głównej sponsorki nowo otwartej placówki odbyła się 24 września. Dzień wcześniej natomiast odbyło się spotkanie, wizyta studyjna oraz Q&A na żywo z Ministrem Wdówikiem.

Rehabilitacja społeczna w Kazimierzu Dolnym. Organizując wyjazdy dla osób z niepełnosprawnościami nie zapomnieliśmy także o osobach dorosłych. Szesnastu uczestników miało okazję zwiedzić piękne miasteczko położone w województwie lubelskim i skorzystać z rehabilitacji poprzez turystykę i rekreację w ramach umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Miliczu. Zwiedzanie malowniczej miejscowości pozwoliło im na wypoczynek, naładowanie baterii i wzmacnianie swoich umiejętności społecznych.

Kolejne wyjazdy dla najmłodszych. Podczas pierwszego z nich odwiedzili oni położoną pomiędzy jeziorami piękną miejscowość Skorzęcin. W trakcie trzydniowego pobytu, organizowanego w ramach projektu „Wsparcie na starcie” dofinansowanego z PFRON, odbywały się zajęcia grupowe dla dzieci, rodzeństwa oraz warsztaty i konsultacje dla rodziców. Oczywiście znalazł się też czas na rekreację i korzystanie z uroków jesieni nad jeziorem. Celem drugiego była natomiast wieś Pokrzywna w Górach Opawskich. Motywem przewodnim wyjazdu była wioska smerfów.

Wizyta Minister Marzeny Machałek w naszej organizacji. Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki przyjechała do nas z wizytą studyjną, aby na własne oczy zobaczyć nasze działania. Zwiedziła placówkę w Krośnicach, Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, Milickie Centrum Wsparcia Capitol a także Środowiskowy Dom Samopomocy. Zwieńczeniem spotkania była konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów.

Zakup defibrylatora i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Dzięki wsparciu firmy Tarczyński mieliśmy możliwość zakupu kolejnego urządzenia AED, a także przeszkolenia kadry z zakresu pierwszej pomocy. Bo u nas bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu!

Szkolenie pn.: „Terapia bazalna”. Nasza kadra wzięła udział w specjalistycznym szkoleniu opartym o takie zagadnienia jak: Aktywizacja podstawowa i mobilizacja chorych, zapobieganie unieruchomieniom, zapaleniom płuc i odleżynom. Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

2020

Organizacja drugiej edycji Koncertu Noworocznego, podczas którego wystąpiły osoby z niepełnosprawnościami z MSPDiON (zespół Raj Story), okolicznych placówek pomocowych oraz gwiazdy wieczoru – Darii Jaworskiej. Koncert odbył się w ramach projektu w ramach projektu „Raj Story and friends recording tour” dofinansowanego ze środków Fundacji PZU
 
Wyjazd do Karpacza rodzin z małymi dziećmi na trzydniowe wyjazdowe zajęcia ogólnorozwojowe. Była to okazja nie tylko do zwiedzania czy relaksu, ale przede wszystkim do poszerzenia wiedzę i umiejętności rodziców z zakresu codziennej pracy ze swoimi dziećmi. Wyjazd sfinansowany został ze środków PFRON w ramach projektu pn. „Wsparcie na starcie”.
 
Spotkanie z okazji jubileuszu działalności Pokoju Wytchnień w MSPDiON. Udział w nim wzięli Paweł Parus - Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Ewelina Lisowska – ambasador Stowarzyszenia, po której koncercie charytatywnym rozpoczęła się działalność tej formy wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Tego dnia nie zabrakło spotkań z uczestnikami różnych form wsparcia w MSPDiON, występów artystycznych, a także konferencji prasowej z udziałem lokalnych mediów.
 
Odwiedziny ambasadorki Magdaleny Kumorek. Aktorka i wokalistka przyjechała do Milicza w ramach Kampanii 1%, gdzie wykonaliśmy zdjęcia studyjne, a ponadto wzięła udział w zajęciach z naszymi przedszkolakami oraz uczniami ZR-W. Po raz pierwszy od 3 lat odwiedziła także Pokój Wytchnień w Krośnicach, co wywarło na niej duże wrażenie.
 
Wizyty studyjne dyrektorów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz samorządowców z niemieckiej miejscowości Wurzen. Przyjechali oni aby zobaczyć jak zmieniła się nasza działalność na przestrzeni lat a także, szczególnie w przypadku gości zza zachodniej granicy, zaczerpnąć dobrych praktyk i wdrożyć je u siebie. Taka współpraca wiąże się z lepszą pomocą osobom z niepełnosprawnościami na większym zasięgu oddziaływania, dlatego jesteśmy zawsze otwarci na tego typu wizyty.
 
Wybuch pandemii koronawirusa i przymusowa kwarantanna. Pomimo licznych utrudnień szybko przystosowaliśmy się do nowych realiów i wdrożyliśmy alternatywne metody wsparcia osób z niepełnosprawnościami – m.in. nauczanie zdalne czy terapie indywidualne w domu beneficjenta.
 
Niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. W tym roku niemożliwe było zorganizowanie przedstawienia dla dzieci związanych z MSPDiON. Nasza kadra postanowiła więc przygotować alternatywę w postaci stworzenia filmu z własną interpretacją wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Sądząc po statystykach w mediach społecznościowych odbiór był znakomity.
 
Uczestnictwo w #GaszynChallenge dla Mii. Mimo, że pracownicy stowarzyszenia skupieni są przede wszystkim na wspieraniu naszych podopiecznych, nie zapominamy także o innych osobach potrzebujących pomocy. Z tego względu przystąpiliśmy do wyzwania, które polegało na zrobieniu 10 pompek lub przysiadów i nominowaniu kolejnych instytucji, a także wpłat dla ciężko chorej dziewczynki.
 
Rozpoczęcie projektu „Dostrzegamy piękno i melodie Doliny Baryczy” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnościami miały okazję uczestniczyć w bezpiecznych spływach kajakowych (z jednego ze spływów powstał reportaż do telewizji regionalnej), a stowarzyszeniowy zespół Raj Story dostał możliwość powrotu na scenę i przeprowadzeniu cyklu 6 plenerowych koncertów online w pięknych zakątkach naszej okolicy.
 
Powstanie „Podwórkowego Dywanu Sensorycznego”. W ramach programu grantowego „PEPCOlandia” 2020 na dziedzińcu naszego DOR-Wu powstała innowacyjna pomoc edukacyjna na świeżym powietrzu – ścieżka sensoryczna składająca się z 12 bezpiecznych segmentów wypełnionych materiałami pochodzenia naturalnego. Umożliwia ona poprawę pracy zmysłów pozwalającą na lepszą naukę przy okazji świetnie się bawiąc.
 
Wycieczka na Wzgórze Joanny i do Niezgody uczestników mieszkalnictwa treningowego i opieki wytchnieniowej. Osoby z niepełnosprawnościami miały przy tym okazję do integracji, większego usamodzielnienia się a także spędzenia czasu na świeżym powietrzu przy czynnościach wybranych przez siebie według własnych potrzeb i uznania.
 
Warsztaty dla najmłodszych w Mrzeżynie. Dwanaścioro dzieci wyjechało do nadmorskiej miejscowości na 8 dni na grupowe i indywidualne zajęcia dla dzieci oraz konsultacje dla ich rodziców. Oprócz tego był czas na chwilę relaksu i korzystanie z uroków pogody. Wyjazdowe zajęcia ogólnorozwojowe odbyły się w ramach projektu „Wsparcie na starcie” dofinansowanego z PFRON.
 
Podnośniki sufitowe w DOR-W. W ramach projektu „Kolejny krok w samodzielność” dofinansowanego ze środków PFRON. Dzięki tej inwestycji uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych mogą poruszać się pomiędzy pomieszczeniami w bardziej komfortowych warunkach, a ponadto w sposób bezpieczny zarówno dla osoby z niepełnosprawnością jak i terapeuty. 
 
Start trzeciej edycji kampanii #AkcjaLicytacja. Tym razem odbyła się ona w nieco zmienionej formie – z uwagi na zagrożenie epidemiczne została w głównej mierze przeniesiona do Internetu. Licytacje odbywały się za pośrednictwem Facebooka, a dochód z nich umożliwił zakup sprzętu rehabilitacyjnego, medycznego i dezynfekującego. Z tych środków udało się nabyć m.in. defibrylator dla ŚDS.
 
Koncert Łukasza Zagrobelnego dla Papieża. W ramach projektu „Dar serca w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2020” zorganizowaliśmy wydarzenie kulturalne, w ramach którego artysta wystąpił w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu z repertuarem zarówno swoim, jak i poświęconym polskiemu papieżowi. Część osób mogła uczestniczyć w wydarzeniu stacjonarnie, pozostali byli z nami za pośrednictwem transmisji na żywo na Facebooku.
 
Przedstawienia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Koncert kolędowo-pastorałkowy. Transmisje na żywo na stałe wpisały się w działania MSPDiON, a nasza kadra szybko nabyła nowe umiejętności związane z nadawaniem na żywo. Kolejnymi przejawami były transmisje przedstawienia z okazji Święta Niepodległości a także Festiwalu Kolędowego, w których udział wzięły zarówno oddziały Dziennego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego jak i Niepublicznego Przedszkola.
 
Start nowego formatu Q&A na żywo. Pod koniec roku ponownie odwiedziła nas nasza Ambasadorka Ewelina Lisowska. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne nie było możliwości przeprowadzenia tradycyjnej wizyty studyjnej. Ewelina jednak jak zwykle nie zawiodła i przyniosła nam gadżety na licytację, a także wystąpiła w pierwszym odcinku naszego nowego programu.

2019

Przyjazd siatkarskiego Pucharu Świata do MSPDiON. Rok 2019 rozpoczęliśmy na sportowo dzięki współpracy z DZPS i PZPS. Nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć na żywo i zrobić sobie zdjęcie z trofeum wywalczonym przez polskich siatkarzy w ubiegłym roku.
 
Organizacja Noworocznego Koncertu Wdzięczności z udziałem podopiecznych MSPDiON (w tym zespół Raj Story) oraz zaproszonych gości. Wydarzenie miało na celu podziękowanie darczyńcom, którzy wspierali nas na przestrzeni lat.
 
Pierwsza wizyta szefowej PFRON na Dolnym Śląsku odbyła się w MSPDiON. Nowo wybrana Prezes miała okazję odwiedzić nasze budynki i na żywo przekonać się w jaki sposób wspieramy podopiecznych, co zrobiło na niej spore wrażenie.
 
Wyjazd na Aleję Gwiazd Tenisa do Krakowa. Podopieczni MSPDiON uczestniczyli w tym sportowym święcie, gdzie mogli spotkać swoich idoli (w tym m.in. Agnieszkę Radwańską), zrobić z nimi zdjęcie czy wziąć autograf.
 
Organizacja Koncertu Charytatywnego z udziałem Krzysztofa Kiljańskiego. Było to jubileuszowe, piąte tego typu wydarzenie organizowane przez nasze stowarzyszenie, dzięki któremu udało się uzbierać dodatkowe środki na działanie programu Pokój Wytchnień. Przed występem artysta zwiedził nasz ośrodek, co zaowocowało pozyskaniem kolejnego ambasadora.
 
Odwiedziny naszej ambasadorki Moniki Kuszyńskiej. Wokalistka przyjechała do Milicza spotkać się z naszymi podopiecznymi, wziąć udział w zajęciach (z wykształcenia jest muzykoterapeutą) i zrobić zdjęcia do kampanii 1%. Wraz z nią do naszego ośrodka przyjechała ekipa telewizyjna, która kręciła z Moniką program „Kulisy Sławy”.
 
Organizacja turnieju „Łączy nas Boccia” dla podopiecznych DOR-W, ŚDS i WTZ, a także gości z Oleśnicy. Była to okazja do wspólnej zabawy, integracji i sportowej rywalizacji dla wszystkich!
 
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków stowarzyszenia. Podczas niego miało miejsce sprawozdanie z ostatnich działań organizacji, a także wybór nowego zarządu, w skład którego weszli: Prezes – Alicja Szatkowska, Wiceprezes – Urszula Gaj, Iwona Górnicka, Sekretarz – Agnieszka Szatkowska-Paterek, Skarbnik – Wojciech Biernat, Członkowie Zarządu – Ireneusz Maleszka, Anna Tarczyńska.
 
Start drugiej edycji kampanii Akcja Licytacja #PokójWytchnień podczas American Cars Manii w Oleśnicy. Oprócz tego na imprezie odbyła się kwesta do puszek. Dodatkowo, przez cały okres trwania imprezy barberzy Mario Mayer i Łukasz Matykiewicz zbierali pieniądze na nasz cel świadcząc swoje usługi. Wszystkie środki zasiliły działanie naszego Pokoju Wytchnień.
 
Zakup kolejnego pojazdu do naszej floty. Tym razem wybór padł na Mercedesa-Benza Sprintera z 2019 roku. Jest to 9-osobowy samochód, służący do dowozu podopiecznych na zajęcia i do domu, a pozwala mu na to pełne przystosowanie do przewozu osób z niepełnosprawnościami.
 
Rozpoczęcie projektu mającego na celu promowanie zdrowego stylu życia osób 60+. Dzięki niemu seniorzy mogli wziąć udział w wykładach z fizjoterapeutą, dietetykiem, zajęć z nordic walkingu czy wyjazdów na basen termalny. Podsumowaniem był Bal Seniora, który pozwolił uczestnikom przenieść się do lat młodości.
 
Start projektu „Raj Story and friends recording tour”, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami mogły spróbować swoich sił w zespole muzycznym, brać udział w próbach z instruktorami czy wyjeżdżać na koncerty najsłynniejszych polskich artystów. Podsumowaniem był występ podczas własnego Koncertu Noworocznego wraz z przyjaciółmi z innych organizacji.
 
Wizyta Julii Szczurowskiej – młodej siatkarki grającej we francuskim RC Cannes. Zwiedziła ona nasze budynki, spędziła mnóstwo czasu z naszymi podopiecznymi i zrobiła zdjęcia do kampanii 1%. Okazała się też bardzo empatyczną i wrażliwą na potrzeby innych osobą, przez co zdecydowała się wspierać nas na stałe, zostając ambasadorem stowarzyszenia.
 
Zakup defibrylatorów AED dla maksymalizacji bezpieczeństwa. Kadra została przeszkolona z ich użycia, a same urządzenia zostały zawieszone w miejscach największego ryzyka.
 
Otwarcie nowego placu zabaw na terenie ośrodka. Pozwala on na zabawę także osobom z niepełnosprawnościami. Jest to jedyny taki plac zabaw w Gminie Milicz.
 
Niespodzianka od Eweliny Lisowskiej. Wokalistka brała udział w popularnym programie „Twoja twarz brzmi znajomo” i wygrała dwa odcinki, a nagrody przekazała na rzecz naszej organizacji. Dobrze mieć takiego ambasadora!
 
Organizacja akcji „Kartka z sercem” we współpracy z lokalną firmą Piekarnia Familijna. W ramach kampanii podopieczni stowarzyszenia wykonywali własnoręcznie kartki świąteczne, które były dostępne w kawiarniach naszego partnera. Dzięki temu udało się uzbierać ponad 2300 zł na doposażenie Wczesnej Interwencji w naszym ośrodku.
 

2018

Wizyta delegacji z Sejmu i Urzędu Miejskiego Wrocławia. Sławomir Piechota i Bartłomiej Skrzyński mieli okazję przetestować dostosowanie naszej floty pojazdów pod względem przewozu osób z niepełnosprawnościami, co wywarło na nich spore wrażenie.
 
Odwiedziny ambasadorki – Eweliny Lisowskiej. Wokalistka odwiedziła Pokój Wytchnień aby zobaczyć na własne oczy jakie postępy udało nam się poczynić, a także obejrzeć przedpremierowo przedstawienie przygotowane przez uczestników ŚDS.
 
Zakup roweru typu „handbike” dla podopiecznych Stowarzyszenia, głównie poruszających się na wózkach. Napędzany siłą rąk rowerzysty pojazd pozwolił im na branie udziału w wycieczkach i rajdach rowerowych, zwiększając tym samym dostępność i likwidując kolejne bariery.
 
Historyczny Koncert Charytatywny z udziałem Moniki Kuszyńskiej. Wokalistka wróciła do Milicza, aby wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami, sama będąc osobą poruszającą się na wózku. Zwiedziła ona nasz ośrodek, zagrała przepiękny koncert wspomagając wczesną diagnostykę i rehabilitację niepełnosprawności u małych dzieci, a następnie, pod wpływem tych wszystkich emocji podjęła decyzję, aby zostać ambasadorem stowarzyszenia.
 
Wizyta studyjna Fundacji Potrafię Pomóc z Wrocławia. Goście stali przed budową swojego budynku, który miał być podobny do naszego Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego. Przyjechali więc wraz z architektami i studentami Akademii Sztuk Pięknych, aby zaczerpnąć inspiracji.
 
Start kampanii Akcja Licytacja #PokójWytchnień. Miała ona na celu wsparcie tytułowego Pokoju Wytchnień poprzez organizację licytacji cennych przedmiotów kolekcjonerskich. Akcję wsparło wiele ważnych osób ze świata sportu i estrady, dzięki czemu zlicytowano m.in. złoty medal z siatkarskich Mistrzostw Świata 2014.
 
Prezes Alicja Szatkowska nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską. Prestiżowe wyróżnienie, które zostało jej wręczone w Parlamencie Europejskim w Brukseli, przyznawane jest osobom, które mają na swoim koncie szczególne działania lub wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem w działalność odzwierciedlającą wartości wynikające z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, promując lepsze zrozumienie i ściślejszą integrację między obywatelami a państwami członkowskimi i ułatwiając transgraniczną lub ponadnarodową współpracę w ramach Unii Europejskiej.
 
Organizacja festiwalu „Piosenka dobra na wszystko”. Celem było wyłonienie największych talentów wśród uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz uczniów Dziennego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, ale przede wszystkim dobra zabawa.
 
Wyjazd na American Cars Manię, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie kampanii Akcja Licytacja #PokójWytchnień. Była to także okazja do uczestnictwa w koncercie Ambasadorki Eweliny Lisowskiej, dzięki której udało się wystartować z Pokojem Wytchnień.
 
Trening drużyny „Piłkarski Tryb Życia” z zawodnikami Śląska Wrocław. Złożona z podopiecznych MSPDiON ekipa miała okazję podziwiać trening piłkarzy z Ekstraklasy, a następnie rozegrać z nimi mecz sparingowy, który zakończył się wynikiem 3:1 dla Miliczan.
 
Zakup nowego pojazdu – 20-osobowego busa Mercedes-Benz Sprinter z zabudową firmy Mercus. Samochód jest w pełni dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami i służy do codziennego dowozu podopiecznych na zajęcia i do domu.
 
Współorganizacja Imienin Bociana w Godnowej. Podczas festynu odbyła się zbiórka publiczna oraz loteria fantowa, z których środki przeznaczono na rzecz programu Pokój Wytchnień.
 
Biwak aktywności w Środowiskowym Domu Samopomocy wraz z noclegiem. Dni te były pełne atrakcji na świeżym powietrzu tj. bryczki, basen, podchody czy przejażdżki specjalistycznym rowerem. Pozwoliło to uczestnikom spędzić czas aktywnie i zintegrować się i trenować samodzielność.
 
Zajęcie III miejsca w prestiżowym konkursie Lodołamacze w kategorii Instytucja. Było to docenienie za 25-letnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 
Niezwykła wyprawa - 9 osób na wózkach inwalidzkich zdobyło Morskie Oko. Podczas wyjazdowego warsztatu to Zakopanego grupa podopiecznych MSPDiON dokonała tego czynu udowadniając, że dla nas nie ma barier.
 
Wizyty słynnych Miliczan – siatkarza Damiana Wojtaszka i rapera Filipa „Filipka” Marcinka. Pierwszy z nich przyjechał do Milicza z medalem, który zdobył podczas Mistrzostw Świata 2018 i chętnie pozował do zdjęć oraz odpowiadał na wszelkie pytania podopiecznych.
 
Nagroda „Aktywni na 100%” podczas IV Dolnośląskiego Kongresu Obywatelskiego. Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych zostało uhonorowane jako jedna ze 100 organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska.
 
Uroczysta Konferencja „Od Ośrodka Dziennego Pobytu po Kompleksowe Wsparcie Osób ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami” zorganizowana z okazji 25-lecia działania Organizacji. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości, którzy chcieli wspólnie z nami obchodzić ten wspaniały jubileusz.
 
Akcja świąteczna we współpracy z Media Expert i Eweliną Lisowską. Udało się nakręcić piękny spot, w którym wystąpił Święty Mikołaj. Dał on naszym podopiecznym mnóstwo prezentów, które pozwoliły na doposażenie kuchni mlecznej.
 

2017

Wizyta Magdaleny Kumorek, znanej polskiej aktorki i wokalistki. Na skutek tego spotkania, będąc pod wrażeniem wszystkiego, co zobaczyła, gwiazda zgodziła się zostać ambasadorem Stowarzyszenia.
 
Wizyta nowego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu – ks. Zbigniewa Słobodeckiego. Duchowny docenił pracę na rzecz dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami, co zaowocowało dalszą współpracą w kolejnych latach.
 
Zakup nowego pojazdu – Volkswagena T6 Caravelle z rocznika 2017. Samochód wyposażony był w wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych, co pozwoliło na jeszcze bezpieczniejszy transport podopiecznych do i ze szkoły.
 
Wyjazd podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Środowiskowego Domu Samopomocy na turnus terapeutyczny do Zakopanego. Dla niektórych uczestników była to pierwsza okazja, żeby na własne oczy zobaczyć góry.
 
Organizacja Koncertu Charytatywnego z udziałem Mietka Szcześniaka. Wydarzenie odbyło się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu i okazało się ogromnym sukcesem, gromadząc w świątyni mnóstwo ludzi dobrej woli i pozwalając zebrać ponad 16 tys. zł na rehabilitację i wczesne wykrywanie niepełnosprawności u najmłodszych dzieci.
 
Modernizacja kuchni i pralni w Mieszkaniu Treningowym. Innowacyjne rozwiązania takie jak mechanizm ruchomych mebli kuchennych pozwala korzystać z pomieszczeń zarówno osobom zdrowym jak i z niepełnosprawnościami.
 
Odwiedziny Eweliny Lisowskiej w Pokoju Wytchnień. Ambasadorka, której koncert charytatywny w znacznym stopniu przyczynił się do uruchomienia tej formy wsparcia podopiecznych przyjechała z wizytą, aby na własne oczy przekonać się jak wygląda to w praktyce.
 
Występ złożonego z podopiecznych MSPDiON zespołu Raj Story podczas Targów NGO w Żmigrodzie. Nasi artyści mieli okazję zaprezentować się przed szerszą publicznością w obcym mieście, co pozwoliło na rozwój ich umiejętności.
 
Wyjazd do Katowic na organizowane przez milicką fundację Aleja Gwiazd wydarzenie siatkarskie. Była to szansa na rozwój sportowej pasji wśród wielu podopiecznych i obejrzenie na żywo wybitnych reprezentantów Polski.
 
Udział reprezentantów MSPDiON w Rajdzie Druha Bolka. Dwudziestoosobowa grupa przejechała 14 kilometrów pokazując, że dla nas nie ma barier!
 
Uhonorowanie Alicji Szatkowskiej – Prezes MSPDiON orderem INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI za zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Nagrodę wręczył Rzecznik Praw Dziecka, a w uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym podopieczni Stowarzyszenia.
 
Organizacja pierwszego Balu Gimnazjalnego dla uczniów Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. Absolwenci mieli okazję do wzięcia udziału w prawdziwej, dostojnej zabawie, odtańczenia tradycyjnego poloneza i podziękowanie swoim opiekunom za wkład w ich rozwój.
Wyjazdy na mecze piłki nożnej, siatkówki i żużla. Dzięki organizacji takich przedsięwzięć podopieczni stowarzyszenia mają okazję podziwiać na żywo swoich idoli znanych do tej pory z telewizji i poszerzyć swój udział w życiu społecznym.
 
Organizacja 5-dniowych warsztatów rozwoju osobistego i kompetencji społecznych rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. Rodzice i opiekunowie wyjechali do Zakopanego, aby uczestniczyć w działaniach terapeutycznych.
 
Organizacja wraz z Stowarzyszeniem „Godnowa Przylesie” oraz Radą Sołecką Godnowej Charytatywnego Festynu Rodzinnego „Imieniny Bociana”. Pozwoliło to uzbierać środki na specjalistyczny rower dla osób z niepełnosprawnością.
 
Organizacja drugiego w tym roku koncertu charytatywnego, tym razem z udziałem Mate.O oraz supportem rapującego księdza Jakuba Bartczaka. Pomimo przeciwności losu wydarzenie okazało się sukcesem. Dochód ze zbiórki publicznej w wysokości ok. 6 tyś zł przeznaczono na działania Ośrodka Wczesnej Interwencji.
 
Wizyta Łukasza Kadziewicza – wicemistrza świata w siatkówce mężczyzn. Środkowy oficjalnie otworzył „ściankę siatkarską” i spełnił marzenia wielu podopiecznych o spotkaniu go na żywo. Niedługo później MSPDiON otrzymało od PZPS i DZPS Złoty Medal Mistrzostw Świata 2014.
 
Organizacja wielkiej imprezy sportowej integrującej środowisko osób z niepełnosprawnościami – „Z Olimpijczykiem na Ty”. Gościnnie pojawili się na niej wybitni polscy sportowcy, co nadało rangi wydarzeniu i było inspiracją dla podopiecznych do podnoszenia swoich poprzeczek. Podopieczni MSPDiON pod wpływem tych emocji wzięli udział w zawodach bocci w Sosnowcu.
 
Współorganizacja wraz z Radą Lokalną Zakonu Rycerzy Kolumba w Miliczu i Parafią pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu koncertu zespołu Zayazd Bożeny i Lecha Makowieckich. Wydarzenie współprowadził Przemysław Walniczek z MSPDiON.
 

2016

Udział w koncercie charytatywnym na rzecz Jakuba - ucznia naszego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego.
 
Wizyty Wandy Gołębiowskiej - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz 
Eweliny Lisowskiej, wokalistki i ambasadorki Stowarzyszenia. Podczas drugiej z nich zaplanowano formę przyszłej współpracy.
 
Wizyta w Stowarzyszeniu Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych.
 
Współpraca ze studentami edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w ramach której obserwowali oni prowadzone przez nas terapie.
 
Organizacja koncertu charytatywnego Eweliny Lisowskiej oraz licytacji, z których dochód przeznaczono na organizację tzw. Pokoju Wytchnień dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.
 
Powstanie nieformalnego zespołu muzycznego Raj Story złożonego z podopiecznych MSPDiON oraz ich terapeutów.
 
Remont łazienek i kuchni w krośnickim Mieszkaniu Treningowym. Od teraz są one w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 
Realizacja dwóch nowych projektów, w ramach których uczniowie nauczani metodą PETO po raz pierwszy wyjechali na dwudniową wycieczkę bez rodziców, a młodzież mogła zdobyć nowe umiejętności z zakresu fotografii.
 
Przeprowadzenie pierwszego pikniku rodzinnego nad milickim zalewem.
 
Obrona przez drużynę Piłkarski Tryb Życia tytułu mistrza Milicz Football Cup. Działająca przy Stowarzyszeniu ekipa nie straciła przy tym ani jednego punktu.
 
Otrzymanie przez naszą psycholog Andrzelikę Kosatkę nagrody Lady D. w kategorii Dobry Start za zasługi w promowaniu pozytywnych postaw wśród niepełnosprawnych kobiet.
 
Organizacja uroczystego balu osób z niepełnosprawnością w Środowiskowym Domu Samopomocy w Miliczu. Było to podsumowanie projektu „Ja też mam prawo” mającego na celu zwiększanie umiejętności i kompetencji osób z niepełnosprawnościami.
 

2015

Oficjalne otwarcie nowego budynku Środowiskowego Domu Samopomocy oraz gruntownie wyremontowanego gmachu Warsztatu Terapii Zajęciowej.
 
Nawiązanie współpracy z piosenkarką Eweliną Lisowską i siatkarzem reprezentacji Polski Damianem Wojtaszkiem, którzy podjęli się roli ambasadorów kampanii 1% MSPDiON organizowanej pod hasłem 1% podatku, 100% uśmiechu. 
 
Organizacja pierwszego happeningu w ramach obchodów Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
 
Inauguracja treningów boccii, czyli sportu dostępnego również osobom z głębszymi rodzajami niepełnosprawności.
 
Doposażenie działu rehabilitacji w tzw. falę uderzeniową czyli urządzenie służące do bezinwazyjnych form fizjoterapii.
 
Doposażenie gabinetu do terapii metodą biofeedback w pionizator z zestawem komputerowym dla dzieci.
 
Poszerzenie bazy transportowej o 9-osobowe auto marki volkswagen Crafter w pełni przystosowane do przewozu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
 

2014

Dalsze doposażenie sal i gabinetów specjalistycznych.

Zakup 9-osobowego busa.

Powołanie do życia drużyny „Piłkarski Tryb Życia” będącej oficjalna reprezentacją MSPDiON
 
Poszerzenie bazy transportowej o auto marki volkswagen T5 przystosowane do transportu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 
 

2013

Rozpoczęcie rozbudowy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej z przeznaczeniem na Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób ze sprzężoną niepełnosprawnością.

Zakup 19-osobowego autobusu.

 

2012

Zakup na własność od Gminy Milicz budynku Warsztatu Terapii

Zajęciowej i Powiatowego Ośrodka Wsparcia. Transakcja umożliwiła zaplanowanie gruntownej rozbudowy placówki.

Zakup dwóch piesków rasy golden retriver. Brenda i Bagira umożliwiły objęcie dogoterapią większą ilość podopiecznych placówek prowadzonych przez MSPDiON.

Zakup dwóch  19-osobowych autobusów i 9-osobowego busa.

 

2011

Uruchomienie punktu konsultacyjno-doradczego dla NGO w partnerstwie z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych.

Inauguracja cyklu szkoleń wyjazdowych dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością z zakresu seksualności osób upośledzonych umysłowo.

 

2010

Pierwszym znaczącym wydarzeniem roku 2010 był zakup kolejnego samochodu. Tym razem wybór padł na 9-osobowego Volkswagena Transportera 5 („Mały Zielony”), który przyjechał 13 kwietnia z Piotrkowa Trybunalskiego.

Wydarzeniem roku był jednak powrót MSPDiON do Milicza.  3 listopada Stowarzyszenie uzyskało pozwolenie na użytkowanie, a już następnego dnia, w czwartek 4 listopada, odbyły się pierwsze zajęcia w rozbudowanej siedzibie. W sobotę, 6 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka.

 

2009

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju MSPDiON było rozpoczęcie rozbudowy siedziby głównej Stowarzyszenia przy ul. Kopernika 20. Aby rozbudowa była możliwa, należało zdobyć środki na jej finansowanie – kredyty, dotacje unijne. Zabiegi o środki rozpoczęły się już w 2008 roku, najważniejsze wydarzenia nastąpiły jednak w roku 2009. Po pierwsze pozytywnie rozpatrzone zostały wnioski o przyznanie dotacji unijnych. Po drugie możliwe stało się uzyskanie kredytu hipotecznego. Warunkiem koniecznym do jego otrzymania było uzyskanie prawa własności budynku przy ul. Kopernika 20. To z kolei zależało od decyzji Rady Miejskiej w sprawie przyznania 99,99-procentowej bonifikaty przy zakupie budynku. Decyzję taką Rada Miejska podjęła 4 lutego 2009 roku.

Równolegle trwały zabiegi o znalezienie tymczasowej siedziby. Wybór padł na obiekty znajdujące się w Krośnicach będące we władaniu Starostwa Powiatowego. Główną siedzibą został budynek przy ul. Kwiatowej 11 (tzw. ”Ósemka”), natomiast Biuro Stowarzyszenia, rehabilitacja oraz NZOZ umiejscowione zostały w budynku przy ul. Sanatoryjnej 24a (w tzw. „Piątce”). Przeprowadzka rozpoczęła się w praktyce już w trakcie roku szkolnego, jednak główna jej część przeprowadzona została w wakacje. 17 lipca przekazano plac budowy pod realizację inwestycji.

Ponadto pod koniec roku, w ramach finansowanego przez PFRON projektu  „Przemieńmy kładkę w ogromny most”, uruchomiono mieszkania treningowe dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Początkowo rolę mieszkań pełnił budynek przy ul. Wojska Polskiego 40, później, po wykonaniu niezbędnych prac remontowych, w krośnickiej „Piątce”.

Kolejnym wydarzeniem roku 2009 był zakup nowego, 20-osobowego autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych marki Volkswagen Crafter. Samochód „przybył” z podwarszawskiego Sulejówka do Milicza w przeddzień Mikołajek. W sobotę 6 grudnia nowy samochód posłużył jako środek transportu dla Św. Mikołaja, który przybył nim na uroczystą mikołajkową imprezę w krośnickiej "Ósemce". Później Mikołaj musiał poradzić sobie sam, bo samochód już u nas pozostał.

 

2008

Rok 2008 stał pod znakiem obchodów 15-lecia MSPDiON, których kulminacją był dzień 8 listopada. Tego dnia odbyła się uroczystość w hali milickiego gimnazjum na którą zawitało ponad 400 gości.  

 

2007

Uruchomienie drugiej Sali Doświadczania Świata i doposażenie istniejącej Sali. Zakup drewnianego placu zabaw przystosowanego dla dzieci niepełnosprawnych. Ponadto doposażone zostały gabinety, sale terapeutyczne oraz Ośrodek Wczesnej Interwencji.

 

2006

        Zakup sprzętu rehabilitacyjnego do wypożyczalni oraz doposażenie Ośrodka Wczesnej Interwencji.  

 

2005

Kolejne lata to systematyczne doposażenie Ośrodka. W 2005 roku zakupiono wyposażenie do Sali Integracji Sensorycznej, doposażono gabinety logopedyczne, zakupiono sprzęt rehabilitacyjny na potrzeby rehabilitacji, zakupiono schodołaz. Uruchomiona też świetlicę terapeutyczno-edukacyjną, zwaną – "Piwnicą Pomysłów".

 

2004

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło przed MSPDiON nowe szanse, z których organizacja chętnie korzysta. Stowarzyszenie realizuje różnorakie projekty i programy unijne dzięki czemu jego oferta stale się poszerza i zyskuje na atrakcyjności. Przez kolejne lata Stowarzyszenie prowadziło programy finansowane, bądź współfinansowane przez: Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewodę Dolnośląskiego, Urząd Miejski w Miliczu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich), Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Fundację im. Stefana Batorego, Fundację Roberta Kytsa, Jadwigi Rogulskiej Kyts Md. Fundation, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Starostwo Powiatowe w Miliczu, Urząd Gminy w Miliczu.

Zakup trzech samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych: 29-osobowy Autosan Gemini II ("Biały"), Volkswagen LT-46 (drugi "Zielony") i 9-miejscowy Mercedes Vito ("Srebrny").

Zakup sprzętu komputerowego i urządzeń umożliwiających komunikację pozawerbalną osób niepełnosprawnych oraz pozyskanie dwóch koni na potrzeby hipoterapii.

 

2003

Powołanie do życia Klubu Sportowego z sekcjami: baseball, taniec integracyjny na wózkach, jeździectwo.

 

2002

Zakup dwóch psów rasy samojed i uruchomienie dogoterapii. Psy Szanta i Szrek z biegiem lat stały się wizytówką i najbardziej rozpieszczaną parą Stowarzyszenia.

Zainicjowanie działalności świetlicy terapeutycznej dla dzieci i młodzieży w formie zajęć pozalekcyjnych w okresie letnim.

Poszerzenie oferty o terapię wielozmysłową jako kolejnej metody pracy z osobami niepełnosprawnymi. W budynku Ośrodka uruchomiona i wyposażona zostaje Sala Doświadczania Świata.

 

2001

Nadleśnictwo Milicz użycza Stowarzyszeniu teren, na którym funkcjonowanie rozpoczyna hipoterapia. Na jej terenie postawiona zostaje hala namiotowa o wymiarach 15 x 40 m.  MSPDiON otrzymuje cztery koniki polskie od p. Aleksandra Kowalskiego.

 W tym samym roku zainicjowany zostaje kurs tańca towarzyskiego integracyjnego dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zorganizowano również serię zajęć sportowo-rekreacyjnych (baseball i unihokej)

 MSPDiON dokonało  zakupu kolejnego 18-osobowego autobusu Volkswagen LT-46 ("Granatowy").

 

2000

Przełom tysiącleci to dla MSPDiON w dalszym ciągu czas spektakularnego rozwoju. Stowarzyszenie organizuje liczne kursy dla rodziców i kadry. Ta inwestycja okazuje się bardzo opłacalna, bo nowe metody, prócz tego że podnoszą efektywność terapii, zwiększają świadomość jej konieczności i ułatwiają życie osobom jej poddawanym, to dodatkowo wpływają na prestiż Stowarzyszenia, którego personel z roku na rok poszerza kwalifikacje.

W 2000 roku powstała pierwsza grupa wsparcia rodzin osób niepełnosprawnych. Oferta Stowarzyszenia wzbogacona została również o zajęcia sportowe takie jak: siatkówka dla osób niepełnosprawnych, czy systematyczne wyjazdy na basen.

Uruchomienie hipoterapii – pozyskanie terenu, 4 koni, zakup hali namiotowej o wym. 15 x 40 mb i wyposażenie jej.

Gmina Milicz przekazuje MSPDiON w wieczyste użytkowanie budynek przy ul. Wojska Polskiego 40, w którym powstają Warsztat Terapii Zajęciowej i Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla osób z głębszym upośledzeniem umysłowym i ze sprzężoną niepełnosprawnością. Budynek został wyremontowany i wyposażony.

 

1999

Poszerzenie bazy transportowej o dwa kolejne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych autobusy, dzięki czemu dowozami objętych zostaje ponad 150 osób niepełnosprawnych. Zakupione zostały: 9-osobowy bus Volkswagen Transporter 4 (znany jako "Niebieski" lub „Osiołek”) oraz autobus Volkswagen LT-35 (pierwszy „Zielony”).

Osoby niepełnosprawne wzięły udział w imprezach kulturalnych organizowanych specjalnie dla nich – koncerty Lisztowskie.

 

1998

Podpisanie pierwszej umowy z Kasą Chorych.

 

1997

Organizacja pierwszych wycieczek krajowych i zagranicznych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było zarejestrowanie i uruchomienie działalności Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz uruchomienie Ośrodka Wczesnej Interwencji.

 

1996

Druga połowa lat 90. to czas gwałtownego rozwoju MSPDiON. Baza transportowa powiększyła się o nowy 25-osobowy autobus marki Iveco Mago, w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, dzięki któremu uruchomiono cztery trasy dowozów na terenie powiatu milickiego. To z kolei umożliwiło poszerzenie zakresu oddziaływania MSPDiON i dotarcie do znacznie większej grupy potrzebujących.

Dzięki nowemu samochodowi zapoczątkowano wyjazdy do kina, teatru, opery, operetki dla osób niepełnosprawnych.

 

1995

Poszerzenie działalności o tzw. grupę zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (ZRW). Była to odpowiedź na konieczność umożliwienia realizacji obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży upośledzonej w stopniu głębokim i ze sprzężoną niepełnosprawnością.

 

1994

W styczniu nastąpiło oficjalne otwarcie placówki.

Zainicjowano akcję likwidacji barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej na terenie powiatu (takich jak: szkoły, urzędy).

Poszerzenie zakresu działalności spowodowało konieczność zorganizowania transportu. W wielu przypadkach podopieczni wywodzili się z ubogich rodzin zamieszkujących okoliczne popegeerowskie wioski i rodzice nie byli w stanie dowieźć ich do Milicza. Częściowo problem ten rozwiązał zakup niewielkiego busa marki Nissan Vanette, który był pierwszym autem MSPDiON.

 

1993

W miejsce Towarzystwa do Walki z Kalectwem  powołano do życia Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Ówczesne władze samorządowe użyczyły nowopowstałej organizacji budynek przy ul. Kopernika 20. Po pracach adaptacyjnych, wykonanych przez rodziców, w nowej siedzibie utworzono Ośrodek Przedszkolno-Rehabilitacyjny z Oddziałem Żłobkowym. W ośrodku funkcjonował żłobek integracyjny, przedszkole integracyjne, grupa specjalna, rehabilitacja oraz grupy terapeutyczne. W placówce opiekę i niezbędną pomoc otrzymywały dzieci z gmin Milicz, Krośnice i Cieszków. Uruchomiono również turnusy rehabilitacyjne. Pierwszym prezesem został nieżyjący już Kazimierz Mroczkowski.

 

1991

Geneza Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych (MSPDiON) sięga roku 1991, kiedy to grupa rodziców osób niepełnosprawnych wsparta przez niewielkie grono osób znających się na rzeczy, powołała do życia Towarzystwo do Walki z Kalectwem (TWK).

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA