Wersja dla osób niedowidzących

Zajęcia e-lerningowe DLA PODOPIECZNYCH OŚRODKA WCZESNEJ INTERWENCJI

Zabawy z balonem
03.04.2020

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś proponujemy zabawy i ćwiczenia z balonem.

Będą nam potrzebne:
- karta zadaniowa (ćwiczenie graficzne),
- kolorowy balon,
- sznurek lub tasiemka,
- przybory plastyczne: kredki, plastelina, farby, papier kolorowy, klej.

1. Dorosły pokazuje dziecku balon mówiąc - jeśli go nadmuchamy będzie okrąglutki (nadmuchujemy balon) i pozwalamy dziecku go podotykać. Wypuścisz powietrze zrobi się malutki (powoli wypuszczamy powietrze z balonu) -  staramy się skupić dziecka uwagę

2. Zabawy z wykorzystaniem tekstu popularnej wyliczanki.

Dziecko stoi z dorosłym lub rodzeństwem w kole i trzyma ich za ręce. Słuchając uważnie wyliczanki cofają się, powiększając koło. Na słowa ,,przebrał miarę, no i trach" puszczają ręce dorosłego lub rodzeństwa i kucają na podłodze.

3. Rysujemy balony.  Dziecko siedząc na dywanie, kreśli w powietrzu i na podłodze duże koła, najpierw jedną ręką, potem drugą.

Należy wyjaśnić dzieciom lub kilkukrotnie pokazać, jak prawidłowo należy kreślić koła - od góry w lewą stronę zgodnie z pisownią litery O. Czuwamy, aby dziecko wykonało ćwiczenie w sposób prawidłowy.   Następnie dajemy dziecku sznurek i prosimy, aby ułożyło z niego na podłodze kształt balonu. Można zaprezentować dziecku jak to ćwiczenie należy wykonać.

4. Swobodne zabawy z wykorzystaniem balonów. Dziecko stoi. Dajemy mu balon w dłoń. Rozmawiamy z dzieckiem o tym jaki ma kolor, kształt, co jest w środku. Pytamy o to czy balon jest ciężki czy lekki. Możemy dać dziecku coś cięższego dla porównania. Następnie zachęcamy dziecko do swobodnej zabawy z balonem. Dziecko może go podrzucać, łapać, odbijać. Możemy włożyć do środka balonu mały dzwoneczek lub kilka ziaren fasoli, albo świecącą kulkę. Dodatkowe rzeczy urozmaicą zajęcia. Wodzenie wzrokiem za świecącym przedmiotem ćwiczy mięśnie oka i orientację w przestrzeni.

Wskazówki do innych działań.
Do balonów można wkładać różne przedmioty, wsypywać ryż lub piasek przez lejek. Takie ćwiczenie będzie miało za zadanie usprawnienie koordynacji ręka - oko.

5. Ćwiczenie graficzne - karta zadaniowa. Należy wyjaśnić dziecku, że jego zadaniem jest ,,odczarowanie rysunku" poprzez rysowanie po śledzie. Najpierw zachęcamy dziecko do narysowania kształtu palcem po śladzie.

Na zakończenie zajęć możemy zaproponować dzieciom wyklejanie konturów balonika plasteliną, sznurkiem lub kawałkami kolorowego papieru - technika pracy do wyboru przez dziecko.

6. Zadanie dodatkowe dla dzieci chętnych ,, Zaczaruj swój balon". Dziecko ozdabia nadmuchany balon za pomocą flamastrów lub innych ozdób.

Życzymy miłej i owocnej zabawy!

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA