Wersja dla osób niedowidzących

Zadanie III. Akcja-FotoEdukacja

Barokowe warsztaty w Krzeszowie
28.08.2022

Półmetek tegorocznych warsztatów fotograficznych już za nami. W tym miesiącu uczestnicy wybrali się do pięknego Krzeszowa, zwanego Perłą Europejskiego Baroku. Zwiedziliśmy tam w sposób kompleksowy słynny zespół klasztoru Cystersów, poczynając od Kościoła brackiego pw. św. Józefa, przez Mauzoleum Piastów Śląskich, Kaplicę Marii Magdaleny wraz z terenem zabytkowego cmentarza, klasztorne podziemia, strych i wieżę kościoła klasztornego, aż po Kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP.

Sierpniowe warsztaty były wymagające pod względem fotograficznym ze względu na stale zmieniającą się scenerię. Na zewnątrz było raczej pochmurnie, wnętrza pełne kolorów i przepychu zgodnego z trendem epoki, a podziemia ciemne i niedoświetlone. Warunki zmuszały nas więc do operowania balansem bieli, a także znanym już doskonale „trójkątem ekspozycji”. Jeśli zaś chodzi o kadry, staraliśmy się ukazać monumentalny charakter kompleksu, jednak udało się także uchwycić kilka urokliwych szczegółów.

Zwiedzanie pozwoliło nam bliżej zapoznać się z historią cystersów i tajemnicami kryjącymi się w murach oglądanych obiektów, włączając w to ikonę Matki Boskiej Łaskawej, która podczas wojen husyckich została ukryta pod ziemią aby uniknąć profanacji i została odnaleziona po 200 latach. Na koniec zwiedzania udało nam się także załapać na koncert organowy Pawła Szotta zatytułowany „Muzyka Dawnych Mistrzów”.

Po obiedzie, który także był tematyczny, ponieważ zjedliśmy go w restauracji na terenie Szybu Witold w miejscowości Boguszów-Gorce, nadszedł czas na powrót. Po drodze postanowiliśmy jednak spontanicznie odwiedzić kolejną atrakcję, którą był Zbiornik Mietkowski, czyli największe jezioro na Dolnym Śląsku o łącznej powierzchni ok. 1000 ha. Zdjęcia jak zwykle wyszły fenomenalnie i z przyjemnością się nimi z Państwem podzielimy.

Zadanie dofinansowano w ramach projektu „Akcja-FotoEdukacja”
ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Milicz

Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA