Wersja dla osób niedowidzących
Co robimy? Czyli nasze aktualne projekty!
31.12.2019

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty z zakresu zdrowia, edukacji, rehabilitacji itp. Do zaoferowania mamy wiele projektów, w których mogą Państwo wziąć udział. Uczestnictwo w naszych projektach pozwoli nie tylko kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, ale też rozwijać zainteresowania, pasje i umiejętności.

Seniorzy w Uniejowie
14.09.2019

To Miami? Saint-Tropez? Nie, to Basen Termalny w Uniejowie, do którego wybrali się w sobotę 14 września beneficjenci projektu „Zdrowy styl życia osób 60+”. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ było tam wszystko, co było potrzebne do aktywnego wypoczynku i poprawy sprawności oraz samopoczucia.

Koncert Muzyki Filmowej w Wałbrzychu
13.09.2019

Uczestnicy projektu „Raj Story and friends recording tour” zaczęli weekend w wielkim stylu – wybrali się do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Aqua Zdrój” w Wałbrzychu, aby uczestniczyć tam w pięknym Koncercie Muzyki Filmowej na BIS. Dla muzyków z Raj Story była to szansa nie tylko, aby przypomnieć sobie najpiękniejsze utwory pochodzące z filmów, ale też zainspirować się przed własnymi występami.

Policjanci w przedszkolu
13.09.2019

Dziś rano na teren naszego ośrodka wjechał radiowóz. Nie ma się jednak o co martwić – nikt z nas nie złamał prawa. Była to rutynowa wizyta policjantów w przedszkolu, która miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości zagrożeń wśród najmłodszych.

Nowe podnośniki w ZR-W
12.09.2019

Budynek Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego został doposażony – Sala ZR-W została wyposażona w dodatkowy system podnośników sufitowych, które są nam doskonale znane ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, z którego płyną dwie główne korzyści: podopieczni są przenoszeni w komfortowych i bardzo bezpiecznych warunkach, a ich nauczyciele, opiekunowie i fizjoterapeuci nie są narażeni na urazy kręgosłupa spowodowane podnoszeniem ich.

Zdobyliśmy Twierdzę w Srebrnej Górze!
07.09.2019

Sobotniego poranka, dzielna brygada uczestników projektu „Uwaga Akcja – Fotograficzna Edukacja” wyposażonych w aparaty i obiektywy wybrała się swym białym powozem na południe kraju, aby zdobyć Twierdzę Srebrnogórską. Warunki atmosferyczne były bardzo niekorzystne, mgła i deszcz nie sprzyjały naszemu fotograficznemu „oblężeniu”, jednak my nie poddajemy się nigdy!

Strona Główna

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „CUDZE CHWALICIE SWEGO, NIE ZNACIE”
03.06.2019

Już po raz trzeci MSPDiON zorganizowało konkurs teatralny w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych 2019.  Tradycyjnie już konkurs odbył się pod hasłem Przegląd Małych Form Teatralnych – „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Głównym celem tego innowacyjnego projektu była promocja regionu Doliny Baryczy, a także poznanie ciekawych miejsc i legend związanych z Doliną Baryczy oraz wzbudzanie zainteresowania okolicą swojego zamieszkania. 
 
Organizatorzy wzięli pod uwagę również to, iż ta niecodzienna aktywność, jaką jest teatr, zachęci dzieci i młodzież do bliższego przyjrzenia się środowisku lokalnemu, wzbudzi zainteresowanie przyrodą, uwrażliwi na otaczające nas piękno. A co za tym idzie, przedszkolaki i uczniowie w przyszłości chętniej zadbają o środowisko i bliską im naturę.
 
Partnerem Przeglądu kolejny raz było „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, które  i tym razem wspólnie z MSPDiON sponsorowało atrakcyjne nagrody dla uczestników i laureatów konkursu.
 
Konkurs skierowany był do grup przedszkolnych, integracyjnych i szkolnych, natomiast zasięgiem obejmował gminy uczestniczące w projekcie Edukacja Dla Doliny Baryczy. Uczestnicy oceniani byli w poszczególnych kategoriach:
 • grupy przedszkolne, integracyjne – I, II, III miejsce + ewentualne wyróżnienia / nagrody zbiorowe
 • grupy szkolne I – III – I, II, III miejsce + ewentualne wyróżnienia / nagrody zbiorowe
 • grupy szkolne IV – VIII – I, II, III miejsce + ewentualne wyróżnienia / nagrody zbiorowe
 
Grupy, biorące udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych przygotowywały inscenizacje teatralne ściśle związane z Doliną Baryczy. Następnie nagrywały kilkunastominutowe filmiki, które w dalszej kolejności zamieszczały na portalu internetowym www.edukacja.barycz.pl. Filmiki z przedstawieniami można obejrzeć w dowolnej chwili  na podanej wyżej stronie.
 
Tegorocznymi uczestnikami Przeglądu Małych Form Teatralnych były następujące placówki:
 • Publiczne Przedszkole w Zespole Szkół w Cieszynie
 • Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Odolanowie
 • Przedszkole Samorządowe w Sośniach
 • MSPDiON w Miliczu
 • S.P. nr2 im. Jana Pawła II
 • Zespół Szkół w Pawłowie
 
Komisja konkursowa spotkała się w dniach 24.05.19r. i 31.05.19r. wspólnie obejrzała przygotowane inscenizacje. 
Jury w składzie:
 • Iwona Górnicka – Wiceprezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych
 • Zofia Pietryka – Prezes Sowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej Dolina Baryczy
 • Joanna Broniecka – dyrektor ds. nauczania DORW w Miliczu
 • Marta Grudziąż – Pedagog, terapeuta zajęć indywidualnych w DORW w Miliczu
 • Lidia Falęta - Dulińska – teatrolog, aktor
 • Lidia Chudak – dyrektor Magicznego Teatru Muzycznego we Wrocławiu
 
 
Komicja konkursowa oceniając przedstawienia przyjęła następujące kryteria:
 • Dobór repertuaru (związek z regionem, promocja, wykorzystanie pomocy edukacyjnych)
 • Dziecięca zabawa w teatr (dynamika, dekoracje, scenografia)
 • Kostiumy
 • Ogólny wyraz artystyczny, umiejętności komunikacyjne (pomysłowość, kreatywność, wrażenia artystyczne)
 • Poprawnie technicznie nakręcony film (obraz, dźwięk, oryginalny pomysł, wykonanie, wkład pracy)
 • Ruch sceniczny
 
Po długich obradach, interesujących dyskusjach i wymianie wrażeń, członkowie komisji konkursowej przyznali następujące miejsca:
 
PRZEDSZKOLE
 
I miejsce Publiczne Przedszkole w Zespole Szkół w Cieszynie
Grupa: 4-5-6 latków
Tytuł przedstawienia: "Orły ze Sośni"
Komentarz członka jury: Marta Grudziąż „Film jak najbardziej pogłębia wiedzę na temat regionu Doliny Baryczy. Przekonuje mnie o słuszności twierdzenia: "Cudze chwalicie swego nie znacie...”
 
 
II miejsce Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Odolanowie
Grupa: 6 latków
Tytuł przedstawienia: "Wigilia u Rycerza Odolana"
Komentarz członka jury: Joanna Broniecka „Bardzo pomysłowe przedstawienie dotyczące naszego regionu połączone z jednoczesnym poznawaniem poszczególnych regionów naszego kraju”
II miejsce Przedszkole Samorządowe w Sośniach
Tytuł przedstawienia: "Nad Zalewem tuż przy Sośni".
Komentarz członka jury: Zofia Pietryka „Świetne połączenie tematyki związanej z dbałością o środowisko z postaciami pomocy edukacyjnych z Doliny Baryczy”.
 
SZKOŁA IV-VIII
 
I miejsce MSPDiON w Miliczu
Grupa: Oddział VI i VII
Tytuł przedstawienia: "Rycerz Odolan"
Komentarz członka jury: Iwona Górnicka „Oryginalny pomysł na promowanie zaprzyjaźnionej gminy z wykorzystaniem pięknych zdjęć zachęcających do poznania okolic Twardogóry”, „niepełnosprawni aktorzy dali z siebie wszystko przy prezentowaniu przedstawienia realizowanego w jednej całości”
 
I miejsce S.P. nr2 im. Jana Pawła II
Grupa szkolna kl. IV - VIII
Tytuł przedstawienia: "Smródek vs Czystek"
Komentarz członka jury: Lidia Chudak „Bardzo dobry dobór repertuaru, naturalna, autentyczna scenografia. Kreatywne podejście do tematu. Film nakręcony interesująco, widać zaangażowanie uczniów w wykonaną pracę”
 
SZKOŁA I-III
Wyróżnienie Zespół Szkół w Pawłowie
Grupa: klasa I
Tytuł przedstawienia: "Nad Polską Wodą".
Komentarz członka jury: Lidia Falęta- Dulińska „Etiuda zgodna z tematem konkursu. Dobra animacja lalkami teatralnymi. Scenografia zgodna z tematem, jednocześnie kolorowa i przestrzenna”
 
 
 
Wszystkim uczestnikom Przeglądu Małych Form Teatralnych serdecznie gratulujemy!!!
 
8 czerwca 2019 r. o godz 10:00 w Domu Drzewa w Wałkowej podczas Pikniku Rodzinnego organizowanego przez MSPDiON odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu. Zapraszamy!
 
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom tej Wyjątkowej Inicjatywy Edukacyjnej, nauczycielom przygotowujących grupy oraz komisji konkursowej!
 
 
Dagmara Rajczyk 
Anetta Derkacz
Edyta Ciesielska
 
 
Linki
1% dla OPP
BIP Akademia
Kalendarium
Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu" współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA